Hrad Týnec nad Sázavou a Městské muzeum

Původní a částečně dochovaný přemyslovský románský Hrad Týnec nad Sázavou se nachází malebně na břehu řeky Sázavy. Tento významný objekt Středočeského kraje nabízí náhled do bohaté historie regionu. Hrad pochází z 2. poloviny 12. století a patří mezi nejvýznamnější památky v oblasti Posázaví.

Reklama

Architektura a historie

Hrad Týnec nad Sázavou je typickým příkladem románské architektury, což je patrné na zachovalých stavebních prvcích a konstrukcích. Dominantou hradu je masivní hranolová věž, která byla původně obranou strukturou. Zdi hradu jsou vystavěny z opuky a kyklopského zdiva, které je charakteristické pro dávné středověké stavby.

Expozice v Městském muzeu

Uvnitř hradu se nachází Městské muzeum, které nabízí zajímavé expozice věnované historii města Týnec nad Sázavou a celého regionu. Muzeum se pyšní bohatými sbírkami archeologických nálezů, které dávají nahlédnout do života a kultury v různých historických obdobích. Návštěvníci si mohou prohlédnout také expozici zaměřenou na místní keramiku, jejíž výroba má v Týnci dlouhou tradici.

Okolí a další zajímavosti

Leží v malebné krajině Středočeské pahorkatiny a jeho okolí nabízí četné možnosti pro výlety a rekreaci. Turisté mohou využít řady cyklostezek a pěších tras vedoucích přes krásné lesy a podél břehu řeky Sázavy. Významným bodem zájmu pro příznivce vodních sportů je také nedaleký přívoz.

Praktické informace

Hrad i muzeum jsou veřejnosti přístupné celoročně, avšak v různých časech podle sezóny. Doporučuje se před návštěvou zkontrolovat otevírací dobu na oficiálních webových stránkách nebo kontaktovat místní turistické informační centrum. V bezprostřední blízkosti hradu se nachází parkoviště, což usnadňuje přístup k této historické památce.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu