Hrad Svojanov

Ponořený do hlubin hustých lesů a tyčící se nad údolím řeky Křetínky, Hrad Svojanov je skvostem Pardubického kraje, konkrétně okresu Svitavy. Tento malebný hrad je jedinečným příkladem architektonického harmonického spojení gotiky s empírem, což ho činí opravdu unikátním na území České republiky.

Reklama

Historie a Architektura

Hrad Svojanov byl založen kolem poloviny 13. století a sloužil jako strážní pevnost na obchodní cestě z Čech do Brna. Jde o jeden z mála českých hradů, který prošel rozsáhlými přestavbami. Původní gotické rysy hradu jsou doplněny elegantními empírovými prvky, díky kterým je architektonicky nesmírně zajímavý.

Kulturní Dědictví a Legendy

Svojanov je pověstný i díky mýtům a legendám, které se k němu váží. Jednou z nejznámějších pověstí je příběh Bílé paní, která má na hradu údajně strašit. V letních měsících se zde konají různé kostýmované prohlídky, které tyto legendy oživují a přibližují návštěvníkům zdejší bohatou historii.

Co Navštívit v Areálu Hradu

Hradní Zahrady: Návštěvníci mohou procházet krásně upravenými hradními zahradami, které nabízí nejen místa k odpočinku, ale také nádherné výhledy do okolní krajiny.

Hradní Palác: V empírově laděném paláci je možné obdivovat historický nábytek, nástěnné malby a sbírky starých zbraní. V suterénu pak nalezneme expozici věnovanou životu na hradě v dobách jeho největší slávy.

Reklama

Hradní Muzeum: Muzeum představuje archeologické nálezy ze svého okolí a mapuje vývoj stavebních technik, které byly při přestavbách hradu použity.

Okolí a Turistické Trasy

Hrad Svojanov je také vhodným výchozím bodem pro milovníky turistiky. Nachází se v malebné oblasti Českomoravské vrchoviny, která nabízí bezpočet značených tras pro pěší i cyklisty. Návštěvníci mohou například prozkoumávat údolí řeky Křetínky nebo se vydat na delší výlety do okolních lesů.

Tip na Výlet: Zkuste navštívit nedalekou obec Polička, která je známá svým historickým centrem a opevněním. Tato oblast je opravdu bohatá na kulturní a přírodní krásy, které jistě stojí za objevování.

Hrad Svojanov je opravdovým pokladem Pardubického kraje, kombinujícím bohatou historii, překrásnou přírodu a jedinečnou architekturu, což z něj činí nevyhnutelný cíl každého milovníka českých hradů a zámků.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu