Hrad Střekov

Pod majestátní skálou nad pravým břehem Labe se tyčí jedna z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v České republice, Hrad Střekov. Tento romantický hrad, založený ve 14. století, sloužil jako klíčová ochrana důležité labské vodní cesty. Hrad se nachází přibližně 100 metrů nad hladinou řeky, a tak představuje výraznou dominantu města Ústí nad Labem ve Středočeském kraji.

Reklama

Historie a architektura

Hrad Střekov byl zbudován roku 1316 na příkaz Jana Lucemburského a jeho hlavní funkcí byla ochrana obchodních lodi plujících po řece Labi. Hradní komplex je známý svou gotickou architekturou a dodnes na něm můžete vidět zbytky středověkých obranných struktur.

Interiér a exteriér

Přestože je hrad zříceninou, mnoho částí je stále přístupných a lze procházet jednotlivými ruinami, které nám dávají představu o původním rozsahu a funkci této velkolepé stavby. Při prohlížení interiérů si nelze nevšimnout účelných fortifikačních prvků jako jsou hradby či věže, jejichž účelem byla obrana proti nepřátelským útokům.

Kulturní vliv

Hrad Střekov byl ve své době náležitě oceněn nejen jako obranná pevnost, ale také jako zdroj inspirace pro mnoho slavných umělců 19. století. Například K. H. Mácha, který je považován za zakladatele moderní české poezie, se nechal inspirovat krásou a atmosférou tohoto místa. Podobně slavný německý dramatik Johann Wolfgang von Goethe či hudební skladatel Richard Wagner čerpali múzu právě zde.

Malíři a básníci

Významným malířem, jenž zachytil kouzlo Střekova, byl Ernő Gyula Doerell, jehož díla jsou dnes k vidění v různých galeriích po celé Evropě. Mezi významná díla, která vznikla na základě návštěvy tohoto hradu, patří i obrazy Antonína Ludvíka Richtera.

Reklama

Turistické atrakce dneška

V současnosti je Hrad Střekov přístupný návštěvníkům a je oblíbeným cílem pro milovníky historie i přírody. Kromě prohlídek hradu s průvodcem se zde pravidelně konají různé kulturní akce, včetně hudebních koncertů a divadelních představení.

Výhledy a příroda

Nezapomenutelným zážitkem pro návštěvníky je panoramatický výhled na celé okolí Ústí nad Labem a Českého středohoří, který se nabízí z vrcholu skály, na níž hrad stojí. Procházkou po okolních turistických stezkách lze navíc objevovat krásy místní přírody, které jsou dokonalým doplňkem k historickému charakteru místa.

Praktické informace

Hrad Střekov je otevřen celoročně, s výjimkou několika málo dní v roce. Kromě bohaté historie a nádherných výhledů nabízí hrad také občerstvovací zařízení pro turisty, což z něj činí skvělé místo pro rodinné výlety. Doprava je jednoduchá a hrad je snadno dostupný jak autem, tak veřejnou dopravou z Ústí nad Labem.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu