Hrad Potštejn

Hrad Potštejn, nacházející se v malebném kraji Orlických hor, má bohatou historii sahající až do 13. století. Tento impozantní hrad byl svědkem mnoha historických událostí – jednou z nejvýznamnějších je jeho dobytí budoucím králem Karlem IV. v roce 1339. Karel IV. tehdy podnikl kampaň proti tehdejšímu majiteli hradu Mikuláši z Potštejna, který byl známý svým odbojným chováním.

Reklama

Středověký poklad a tajemné podzemí

Jednou z největších záhad hradu jsou jeho rozsáhlé podzemní chodby, ve kterých má být podle legend ukrytý obrovský středověký poklad. Nejdelší z nich údajně vede až do 5 kilometrů vzdálených Litic, což činí toto místo velmi přitažlivým pro milovníky dobrodružství a tajemství.

Husitské dobytí

Během husitských válek byl hrad Potštejn opět v centru dění. V roce 1421 byl dobyt husitskými “sirotky”, což přidává na jeho historickém významu. V této době hrad sloužil jako pevnost a místo úkrytu před protivníky.

Barokní zámek Potštejn

V obci Potštejn, přímo pod hradem, se nachází nádherný barokní zámek. Tento zámek byl postaven v 18. století hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval-Chamaré a je úžasným příkladem barokní architektury. Zámek dnes slouží jako kulturní centrum a je otevřený pro veřejnost.

Přírodní krásy a turistické trasy

Hrad Potštejn je také obklopen překrásnou přírodou, která láká k turistice a procházkám. Okolní lesy a kopce nabízejí množství tras pro pěší túry a cykloturistiku. Kromě historických památek tak návštěvníci mohou obdivovat i klidné a malebné scenérie této části Královéhradeckého kraje.

Reklama

Návštěva hradu Potštejn je ideálním výletem pro ty, kteří hledají kombinaci historie, tajemna a přírodní krásy. Bez ohledu na to, zda přijedete za objevováním středověkých pokladů nebo si chcete vychutnat krásy okolní krajiny, Hrad Potštejn vás určitě nezklame.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu