Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn je perlou mezi historickými památkami Jihomoravského kraje. Nachází se v katastru obce Nedvědice, v okrese Brno-venkov, a jeho monumentální vzhled uchvátí každého návštěvníka. Původní sídlo rodu Pernštejnů patří k největším a nejzachovalejším hradům v České republice a svou historií sahá až do 13. století.

Reklama

Historie a architektura

Hrad byl vystavěn ve stylu gotiky, který byl později doplněn renesančními a barokními prvky. Jeho strategická poloha na skále ve výšce 428 metrů nad mořem poskytovala výbornou obranu před nepřáteli. Jednou z nejunikátnějších částí hradu je čtyřpatrová věž Barborka, která sloužila jako obranná a obytná část.

Interiéry a expozice

Návštěvníci mohou v rámci prohlídky vidět bohatě zdobené interiéry, kde se nacházejí expozice věnované historii rodu Pernštejnů. V zámku můžete obdivovat například nádherné nástěnné malby či rozsáhlou knihovnu. Součástí prohlídky jsou i původní gotické a renesanční nábytky a vybavení, které dodávají místům autentický historický ráz.

Výlety a okolí

Pro milovníky přírody nabízí okolí hradu množství turistických a cyklistických tras. Hrad se nachází v Českomoravské vrchovině, která je známá svým malebným krajem a nádhernými výhledy. V blízkosti hradu je také množství útulných penzionů a restaurací, které nabízejí výbornou místní kuchyni a ubytování.

Dopravní dostupnost

Hrad Pernštejn je snadno dostupný jak autem, tak veřejnou dopravou. Nejbližší železniční stanice je v obci Nedvědice, odkud je to na hrad jen krátká procházka. Pro ty, kteří přijedou autem, je k dispozici parkování přímo u hradu.

Reklama

Zajímavosti

Kromě své bohaté historie a nádherných interiérů je hrad Pernštejn známý také z filmových a televizních produkcí. Byl použít jako kulisa v mnoha pohádkách a historických filmech díky své autentické a působivé atmosféře. Je to místo, kde na vás dýchne historie a kde si můžete vychutnat jak nádherné výhledy, tak kulturní zážitky.

Pro rodiny s dětmi je zde připravena speciální prohlídková trasa, která je přizpůsobena tak, aby byla zajímavá i pro ty nejmenší návštěvníky. Hrad také pořádá různé kulturní akce a festivaly, které přilákají tisíce turistů ročně.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu