Hrad Pajrek

Pajrek je pozůstatek hradu u obce Stará Lhota nedaleko Nýrska. Byl postaven na severní části hory s názvem Hraničář. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Nedaleko od hradu vedla důležitá obchodní stezka z Čech do Bavor.

Reklama

Historie hradu Pajrek

Pajrek, jehož jméno často zaměňujeme za výraz “pohraniční hrad,” stojí na svahu hory Hraničář v malebném Plzeňském kraji. Hrad byl kdysi strategickým bodem na obchodní stezce, která spojovala Čechy s Bavorskem. V době svého vzniku sloužil nejen k obraně, ale i jako symbol moci svého pána.

Architektonické zajímavosti

Dodnes lze na místě spatřit zbytky pevného zdiva, které svědčí o síle a velikosti původní stavby. Přestože se dochovaly pouze trosky, je možné si díky nim představit grandiózní atmosféru hradu. Kamenné zdivo, které se tyčí nad okolní krajinou, je důkazem značné zručnosti tehdejších stavitelů.

Raritní pozůstatky a ochrana

Zbytky zdiva hradu Pajrek jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Tento status chrání nejen historickou, ale i architektonickou hodnotu této lokality. Význam těchto ruin podtrhuje i fakt, že jsou cílem mnoha turistů a milovníků historie.

Turistické zajímavosti

Kromě samotného hradu je okolí Pajrek bohaté na přírodní krásy a další památky. Nedaleko leží město Nýrsko, které nabízí různé kulturní zážitky a možnost občerstvení po náročné túře.

Reklama

**Co můžete vidět v okolí hradu:**

  • Nádherné výhledy na Šumavu a další časti Plzeňského kraje.
  • Přírodní stezky pro pěší turistiky a cykloturistiky.
  • Historické centrum města Nýrsko s tradiční architekturou.
  • Lokální muzeum, které dokumentuje historii regionu.

Pajrek tak nabízí nejen hluboký historický zážitek, ale i neopakovatelný kontakt s přírodou. Doporučujeme si v rámci návštěvy udělat čas také na prohlídku okolí, které je bohaté na přírodní i kulturní památky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu