Hrad Orlík u Humpolce

Hrad Orlík u Humpolce je fascinující rozsáhlá zřícenina hradu nacházející se v srdci Kraj Vysočina, v okrese Pelhřimov. Zřícenina se tyčí na vrcholu kopce v nadmořské výšce 645 metrů a nabízí neopakovatelné výhledy na okolní krajinu Českomoravské vrchoviny.

Reklama

Historie a architektura

Hrad Orlík byl postaven pravděpodobně ve 14. století a měl za úkol chránit obchodní cestu vedoucí přes Humpolec. Hradem procházela důležitá cesta spojující Prahu s jižní Moravou. Hradní brána, která dnes stále stojí, byla kdysi vstupním bodem pro poutníky a obchodníky. Místní legenda praví, že hrad byl svědkem mnoha rytířských soubojů a středověkých slavností.

Zřícenina dnes

Dnes hrad Orlík u Humpolce láká návštěvníky svým romantickým vzhledem. Hradní věž, i když nepřístupná pro veřejnost, dominuje celé zřícenině a nese v sobě kus dávné historie. Kolem hradu se nacházejí mohutné hradby, které nabízely ochranu před nepřáteli a dodnes nám připomínají bývalou slávu tohoto místa.

Co můžete vidět

Navštívit můžete:

  • Hradní brána: zachovalá vstupní brána, která vás okamžitě přenese do středověku.
  • Věž: i když nepřístupná, stále je impozantním prvkem hradního komplexu.
  • Hradby: masivní kamenné zdi, které kdysi chránily hrad před útočníky.

Turistické atrakce v okolí

Návštěva hradu Orlík může být skvělým výletem pro milovníky historie i přírody. Okolní Českomoravská vrchovina nabízí mnoho turistických stezek, které vás zavedou do malebných vesniček a hlubokých lesů. V blízkém okolí se nachází také Humpolec, město s bohatou historií, které stojí za to prozkoumat.

Reklama

Praktické informace

Při návštěvě hradu je dobré mít na paměti, že terén může být nerovný a náročný, proto je vhodné mít pevnou obuv. Hrad je volně přístupný, takže můžete přijít kdykoli během dne a užít si atmosféru tohoto historického místa bez vstupného. Tato oblast je také ideální pro pikniky nebo rodinné výlety, takže si můžete vzít s sebou něco na zub a vychutnat si krásy české přírody.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu