Hrad Nový Herštejn

Hrad Nový Herštejn se nachází v Plzeňském kraji, konkrétně v okrese Domažlice, nedaleko obce Němčice u Domažlic. Pohoří Plzeňská pahorkatina, ve kterém se hrad tyčí, nabízí malebné pohledy do okolní krajiny. Původní výšku hradu lze přičíst jeho strategickému umístění – nachází se ve výšce 681 metrů nad mořem.

Reklama

Historie a založení

Založení hradu Nový Herštejn je spojováno s Buškem II. Z Velhartic v polovině 14. století, což naznačuje význam hradu v té době. Bušek II. byl znám svou vazbou na Karla IV., což dokresluje důležitost hradu. Některé prameny však uvádějí, že už na konci 13. století nechal hrad vystavět Protivec z Herštejna. Přesto je dochované zdivo jasně datováno do 14. století, což klade určité otázky na stůl ohledně skutečného zakladatele.

Architektura a stav zříceniny

Dochovaná zřícenina dnes poskytuje návštěvníkům pohled na robustní kamenné zdi, které svědčí o někdejší majestátnosti hradu. Architektura hradu představuje typické prvky gotických středověkých staveb. Přesto že hrad je nyní zříceninou, zůstaly některé části zdiva neporušené, což umožňuje turistům fascinující pohled na fragmenty minulosti.

Okolní příroda a turistické trasy

Hrad se nachází v nádherném prostředí Plzeňské pahorkatiny, která představuje ideální cíl pro milovníky pěší turistiky a přírody. V okolí hradu vedou turistické trasy, jež umožňují příjemné procházky lesy a loukami, často s překrásnými výhledy do okolní krajiny.

Kulturní význam a zajímavosti

Hrad Nový Herštejn je nejen významnou historickou památkou, ale i zajímavým místem z hlediska kulturního dědictví. Místo je spojováno s bohatou historií regionu a je často cílem výletů pro školy a zájmové skupiny. Navštívit hrad mohou i jednotlivci, kteří se zajímají o historii a středověkou architekturu.

Reklama

Praktické informace

Vzhledem k tomu, že se jedná o zříceninu, není vstup na hrad omezen otevírací dobou a je přístupný kdykoli. Doporučuje se však návštěva za denního světla kvůli bezpečnosti. Nedaleko se nachází několik možností ubytování a stravování, což zajišťuje pohodlí při delších výletech. Doporučujeme si s sebou vzít pohodlnou obuv, protože cesta k hradu vede lesními pěšinami.

Hrad Nový Herštejn je skvělým cílem pro všechny, kdo mají rádi dobrodružství spojené s objevováním starobylých tajemství a nádherných přírodních scenérií.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu