Hrad Litice nad Orlicí

Obklopený hustými lesy a stojící majestátně na vrchu nad Divokou Orlicí, Hrad Litice nad Orlicí je skvostem Pardubického kraje. Nachází se v obci Záchlumí, přibližně 8 km od města Žamberk, a láká návštěvníky nejen svou historickou architekturou, ale i poutavými příležitostnými akcemi.

Reklama

Historie hradu

Hrad Litice je významným dokladem architektury z doby vlády Jiřího z Poděbrad. Jiří z Poděbrad, český král, nechal tento hrad vybudovat jako strategické obranné sídlo. Kromě svého vojenského významu hrad sloužil i jako symbol mocenské stability jeho vlády. Dochované kamenné zdivo a hradby poskytují pohled do minulosti, kdy hrad byl neodmyslitelnou součástí obrany českých zemí.

Architektonické prvky

Středověká architektura hradu Litice je z velké části zachována, což z něj činí jedno z nejlépe dochovaných středověkých sídel. Na návštěvníky dýchne atmosféra minulých staletí při prohlídce věží a brány, které se pyšní svou původní podobou. Zvláštní pozornost si zaslouží hlavní věž, která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Turistické zajímavosti

Hrad Litice není pouhou historickou památkou; nabízí také různé atraktivní akce, které přitahují turisty z daleka i blízka.

Akce a výstavy
V průběhu roku je hrad dějištěm několika výstav a kulturních akcí. Návštěvníci mohou například obdivovat ukázky výcviku dravých ptáků, které jsou nejen poučné, ale také nesmírně fascinující.

Reklama

Historický šerm
Jednou z nejpopulárnějších atrakcí jsou vystoupení skupin historického šermu. Tyto akce přinášejí návštěvníkům možnost zapojit se do atmosféry středověku, kdy udatní rytíři obhajovali čest a chránili své království.

Přístup a okolí

Litice nad Orlicí je snadno dostupný z mnoha směrů, zejména díky své blízkosti k městu Žamberk. Pro milovníky přírody a pěších túr je ideální volbou pro celodenní výlet.

Túry a procházky
Okolní zalesněné kopce a údolí Divoké Orlice nabízejí krásné trasy pro turistiku. Tyto stezky jsou ideální jak pro rekreační pěší turisty, tak pro zkušené horolezce.

Návštěva hradu Litice nad Orlicí je zážitkem, který kombinuje historickou poučnost s přírodní krásou, čímž přináší jedinečné dobrodružství všem, kteří se rozhodnou objevit jeho tajemství.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu