Hrad Levnov (Ketkovický hrad)

Hrad Levnov, často známý jako Ketkovický hrad nebo jednoduše Ketkovák, stojí majestátně na skalnaté vyvýšenině, která dosahuje výšky přibližně 120 metrů. Tento gotický hrad byl postaven ve 14. století a jeho strategická poloha nad řekami Oslavou a Chvojnicí poblíž jejich soutoku poskytovala nepřekonatelný výhled na okolní krajinu. Dnes jsou z něj už jen romantické zříceniny, které stále lákají své návštěvníky nezaměnitelným kouzlem a nádhernými výhledy, které se otevírají z jeho pozůstatků.

Reklama

Historie hradu Levnov

Když byl hrad ve svých počátcích postaven, měl za úkol chránit občany i širší okolí před nájezdy, ale ani on neunikl pohnutému osudu. Okolo roku 1440 byl Levnov obsazen rakouskou ozbrojenou družinou, jež se věnovala lapkovství. Tato skupina vyčkávala na obchodní karavany a poutníky, které přepadávala a olupovala o jejich majetky. Nakonec byl hrad dobyt vojskem moravských stavů a následně rozbořen. Z původní struktury zůstala dodnes zachována víceméně jen jediná, avšak velmi mohutná zeď, která svědčí o někdejší velikosti a významu tohoto místa.

Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice

Levnov se nachází v přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice, což z něj činí lákavou destinaci nejen pro milovníky historie, ale i pro příznivce přírodních krás. Údolí je plné malebných scenérií, které obzvlášť v podzimních měsících hrají všemi barvami. Trampové a turisté zde naleznou řadu pěších tras, které nabízejí jedinečné výhledy na okolní krajinu a romantické kouty, kde mohou na chvíli uniknout od shonu každodenního života.

Tajemství hradu

Navzdory tomu, že z hradu nezůstalo mnoho, stále má Levnov svá tajemství. Někteří návštěvníci tvrdí, že při procházkách po zříceninách mohou slyšet tiché šeptání větru, jež jako by neslo ozvěny dávných příběhů a legend, které se k tomuto místu vážou. Atmosféra hradu Levnova je skutečně okouzlující a není divu, že je tak oblíbeným cílem výletů nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty z širšího okolí.

Praktické informace

Přístup na hrad je možný po několika turistických stezkách vedoucích z okolních obcí, nejčastěji z Ketkovic. Cesta není příliš náročná, a tak je vhodná i pro rodiny s dětmi. Na místě však nejsou žádné turistické služby, takže je dobré si s sebou vzít dostatek vody a případně i nějaké malé občerstvení. Po asfaltové cestě komunikující Ketkovice vedou směrem k lesní stezce, která vás postupně zavede do říše přírodního ráje a historických zbytků starobylého hradu.

Reklama

Bez ohledu na důvod vaší návštěvy, Hrad Levnov vás bezesporu okouzlí svou magickou atmosférou a bohatou historií, která se prolíná s nádhernou přírodou.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu