Hrad Kolín

Hrad Kolín se nachází ve středočeském kraji, konkrétně v okrese Kolín. Tento historický skvost byl založen králem Přemyslem Otakarem II. již v roce 1261. Hrad Kolín není jen tak obyčejnou stavbou, na první pohled upoutá pozornost svým mohutným opevněním, které kdysi zahrnovalo také dominikánský klášter. V 17. století prošel hrad významnou přestavbou a jeho základy se změnily ve Zámecký pivovar, který sloužil svému účelu po mnoho let.

Reklama

Historie a architektura

Když král Přemysl Otakar II. nechal postavit Hrad Kolín, cílem bylo vytvořit pevný bod obrany a místo, které by symbolizovalo královskou moc a prestiž. Opevnění hradu bylo navrženo tak, aby vydrželo i ty nejtěžší útoky. Dominikánský klášter, který byl součástí hradu, hrál důležitou roli nejen v duchovním životě obyvatel, ale také ve vzdělávání a kulturním rozvoji oblasti.

Přestavba v 17. století

V 17. století došlo k zásadní přestavbě hradu, který byl tehdy přeměněn na Zámecký pivovar. Tato změna reflektovala tehdejší potřeby a socioekonomické podmínky. Je fascinující představit si, jak se mohutné kamenné zdi hradu proměnily v prostor, kde se vařilo pivo, a jak toto nové využití ovlivnilo celou oblast.

Turistické zajímavosti

Hrad Kolín je dnes oblíbenou turistickou atrakcí. Návštěvníci mohou obdivovat nejen zachovalé části původního hradního opevnění, ale také se projít po místech, kde stávala pivovarská zařízení. Při návštěvě je možné vidět také zbytky dominikánského kláštera, který dodnes uchvacuje svou architektonickou krásou.

Okolí hradu poskytuje nádherný výhled na město Kolín a jeho okolí. Turisté si mohou při procházce po hradbách užít klidné a malebné prostředí, které nabízí pohled na historii a přírodní krásy regionu.

Reklama

Další turistické cíle v okolí

Pokud plánujete návštěvu Hradu Kolín, nezapomeňte si vyhradit čas i na další turistické cíle v okolí. Významnou památkou je gotický chrám sv. Bartoloměje, který byl postaven v 14. století. Navštívit můžete také zajímavé muzeum v Kolíně, které nabízí sbírky zaměřené na regionální historii a kulturu.

Hrad Kolín je bezpochyby místem, které stojí za návštěvu. Ať už vás láká historie, architektura nebo jen klidná procházka v nádherném prostředí, tento hrad má co nabídnout každému návštěvníkovi.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu