Hrad Helfenburk u Úštěku

Mohutná zřícenina původně skalního gotického hradu ze 14. století se rozprostírá na skalnatém pískovcovém hřebeni v malebném údolí obklopeném lesy, cca 3 km jihovýchodně od městečka Úštěk na Litoměřicku. Helfenburk býval jedním z největších severočeských hradů; původně sloužil jako šlechtické sídlo, jeho pestrá historie je však úzce spjata zejména s pražským arcibiskupstvím. V době husitské revoluce byly na hradě uloženy cenné předměty z chrámu sv. Víta. Zřícenina dnes upoutá svou výraznou a malebnou torzální architekturou, jíž dominuje mohutná třípatrová věž a unikátně dochovaná hradební zeď se vstupními branami, původním cimbuřím a ochozy. Pro svou jedinečnou atmosféru, tajemný ráz a romantické kouzlo představuje Hrádek oblíbený cíl turistů.

Reklama

Historie a Architektura

Hrad Helfenburk je stěžejním příkladem tzv. skalního hradu, kde byly obranné prvky přímo přizpůsobeny přírodním podmínkám. Založený v první polovině 14. století, jeho prvními majiteli byli páni z Lichtenburka. Hned od svého počátku plnil hrad strategickou funkci střežící okolní kraj. Původní gotická architektura se dnes zachovala pouze v torzálním stavu, ale dodnes můžeme obdivovat třípatrovou věž a dochované ochozy.

Arcibiskupské období

Během husitských válek se Helfenburk stal útočištěm pro významné církevní osobnosti, a dokonce zde byly ukryty části pokladu z katedrály sv. Víta. Arcibiskupská správa trvala až do 16. století, kdy se hrad postupně přestal udržovat a upadl v zapomnění.

Současný stav

Dnešní návštěvníci mohou prozkoumat zbytky původního hradebního systému, což zahrnuje zejména dvě vstupní brány a zbytky hradních zdí s původním cimbuřím. V obzvláště dobrém stavu se nachází výše zmíněná třípatrová věž, ze které se naskýtá nádherný výhled na okolní lesy a údolí.

Turistické zajímavosti

Hrad Helfenburk je oblíbeným cílem turistů díky své jedinečné atmosféře a tajemnému rázu. Není divu, že se stal inspirací pro mnohé umělce a fotografy. Mezi hlavní turistické zajímavosti patří:

Reklama
  • Výhled z věže: Nabízí úchvatné panoramatické pohledy na malebné okolí.
  • Přírodní scenérie: Hrad je obklopen hustými lesy, které poskytují příležitost k pěší turistice a rekreaci.
  • Historická hodnota: Zřícenina nabízí důležitý pohled do středověké architektury a životního stylu.

Tipy pro návštěvníky

Při plánování návštěvy je vhodné si vzít pevnou obuv, protože terén může být náročný a nerovný. Hradní areál není oplocený, což umožňuje volný pohyb a objevování ve vlastním tempu. Pro rodiny s dětmi může být Hrádek skvělým výletem spojeným s lehkým dobrodružstvím a objevováním historie.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu