Hrad Frýdštejn

Frýdštejn je jedním z nejkrásnějších příkladů skalních gotických hradů v České republice. Nachází se v Libereckém kraji, konkrétně v okresu Jablonec nad Nisou, zhruba 7 km severně od Turnova a kolem 3 km od Malé Skály. Zřícenina hradu je zasazena do malebné krajiny CHKO Český ráj, což jí dodává unikátní kouzlo a historky těchto míst lákají návštěvníky ze všech koutů světa.

Reklama

Historie a architektura

Hrad byl postaven pravděpodobně ve 14. století. Co ho činí unikátním, je jeho poloha na pískovcovém ostrohu Vranovského hřebenu nad řekou Jizerou. Původní účel hradu byl obranný a strategicky významný, později však sloužil i jako útočiště. Nejvýraznějším prvkem je 15 metrů vysoká věž, z níž se nabízí panoramatický výhled na okolní krajinu. Na hradě se dochovaly nejen ruiny obytných budov a hradeb, ale také původní cisterna a sklepy, které jsou vytesané přímo do skály.

Prohlídky a trasy

Návštěvníci mohou volně prozkoumávat zříceniny hradu a užívat si magický pocit z tohoto starobylého místa. V areálu hradu nejsou schody a terén je místy nerovný, proto je doporučená pevná obuv. Nedaleko hradu vedou turistické stezky, které ho propojují s dalšími zajímavostmi v Českém ráji. Velmi populární je například trasa vedoucí k zřícenině hradu Vranov, který je rovněž skalním hradem.

Praktické informace

Hrad je veřejnosti přístupný sezónně, většinou od jara do podzimu. Kromě nádherné přírody a skvělých možností pro turistiku, mohou návštěvníci také pobýt v místních hospůdkách a ochutnat tradiční českou kuchyni. Nedaleko zříceniny se nachází parkoviště, odkud vede krátká pěší túra až k hradu. Je možné využít i místní autobusovou dopravu s výstupní stanicí v obci Frýdštejn.

Pro všechny, kteří chtějí zažít něco nevšedního a rádi objevují historické skvosty uprostřed přírody, je hrad Frýdštejn ideálním cílem. Kombinace impozantní architektury, bohaté historie a krásné krajiny činí z tohoto místa nezapomenutelný zážitek pro každého návštěvníka.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu