Hrad Cimburk

Zřícenina hradu Cimburk, často označovaného jako Nový Cimburk, patří k významným památkám lucemburské hradní architektury v České republice. Tento historický skvost se nachází v malebné krajině vrchoviny Chřiby, přibližně čtyři kilometry východně od obce Koryčany v okrese Kroměříž. Hrad se majestátně tyčí ve Zlínském kraji a přitahuje ročně tisíce návštěvníků svou impozantní atmosférou a bohatou historií.

Reklama

Historie hradu

Hrad Cimburk byl založen v roce 1327 Bernardem z Cimburka a jeho význam rychle rostl díky strategické poloze na obchodní stezce z Uher do Čech. Během staletí měnil majitele a procházel mnoha úpravami, jež odrážely architektonické styly své doby.

Architektonické prvky

Z původní gotické podoby hradu se zachovalo několik klíčových prvků, jakými jsou například mohutné obvodové hradby a část vnitřního paláce. Dodnes lze obdivovat také stavební výzdobu v podobě různých kamenických detailů, které svědčí o vysoké úrovni tehdejšího řemesla. Hrad je postaven z místního pískovce, což mu dodává charakteristický vzhled.

Prohlídky a turistické zajímavosti

Pro návštěvníky jsou pořádány pravidelné komentované prohlídky, které oživují historii tohoto fascinujícího místa. Turisté se mohou těšit na poutavé příběhy o jeho někdejších obyvatelích a klíčových událostech, které se zde odehrály. Pro milovníky přírody je oblast kolem hradu ideální pro pěší túry a cyklovýlety.

Dostupnost a infrastruktura

Hrad Cimburk je snadno dosažitelný z Koryčan, odkud vede několik turistických tras. V blízkosti hradu se nachází parkoviště a informační centrum, kde lze získat další užitečné informace o historii a současných aktivitách na hradě. V sezóně je areál obohacen o tematické akce a workshopy pro děti i dospělé.

Reklama

Okolí hradu

Okolní přírodní scenérie Chřibů nabízí nádherné vyhlídky a příležitosti k odpočinku v klidném prostředí. Mezi další zajímavosti v okolí patří zámek v Koryčanech, Přírodní park Chřiby a mystické kamenné útvary zvané Smraďavka. Toto místo je rovněž vhodné pro fotografy, kteří ocení jak romantické zříceniny, tak i bohatě zalesněné kopce a údolí v okolí.

Hrad Cimburk s bohatou historií a nádhernou přírodou kolem je skvělou destinací pro všechny, kdo hledají kombinaci kulturního zážitku a pobytu v přírodě. Návštěva tohoto místa slibuje nezapomenutelné vzpomínky a fascinující setkání s historií.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu