Hrad a zámek Hartenberg

Zřícenina gotického hradu Hartenberg, která později sloužila jako zámek, se majestátně tyčí na skalnatém ostrohu nad údolím řeky Svatavy. Tento historický skvost se nachází poblíž osady Hřebeny, asi 10 km severozápadně od Sokolova v Karlovarském kraji. Podle posledních výzkumů je Hartenberg jedním z deseti nejstarších hradů v České republice. Tento hrad představuje významné sídlo s bohatou historií a dramatickými osudy, které tvoří charakteristickou krajinnou dominantu v rozsáhlém území bez obdob.

Reklama

Historie a architektura

Hartenberg byl založen již koncem 12. století a v průběhu 17. až 19. století byl přestavěn na renesanční a následně barokní zámek. Zámek byl obýván významnými rody, jako byli Šlikové, Písnicové a Auerspergové. Mnozí slavní hosté, včetně J. W. von Goethe, zde často pobývali. Po roce 1945 byl však zámek postupně zdevastován, rozkraden a nakonec v letech 1985 a 1991 úmyslně podpálen.

Architektonické prvky

Hartenberg zpočátku sloužil jako gotický hrad, později se díky renesanční a barokní přestavbě proměnil na zámek. Jeho stavby zahrnují charakteristické architektonické prvky těchto období. Původní gotické zdivo je zde stále patrné, zatímco renesanční a barokní prvky dávají zámku konečnou podobu.

Obnova a současnost

Od roku 2000 se soukromý majitel Bedřich Loos s pomocí četných dobrovolníků snaží o záchranu zchátralého areálu. Na hradě probíhají mezinárodní dobrovolnické kempy, které se silně zaměřují na obnovu Hartenbergu a jeho kulturního života.

Kulturní akce

Díky úsilí dobrovolníků se nejen obnovuje zřícenina, ale také probouzí kulturní život na Hartenbergu. V areálu se pořádají různé kulturní akce, včetně koncertů, výstav a historických rekonstrukcí. To vše přispívá k tomu, aby místo znovu ožilo a stalo se vyhledávaným turistickým cílem.

Reklama

Turistické zajímavosti

Tato středověká zřícenina nabízí návštěvníkům poutavý pohled na historické zdivo a různé zajímavé architektonické detaily. Procházka po okolí hradu poskytuje nádherné výhledy na údolí řeky Svatavy a přilehlé krajiny Krušných hor. Blízkost Sokolova a krás Vysokého Krušnohoří činí Hartenberg ideálním výchozím bodem pro další objevné vycházky.

Dostupnost

Zřícenina Hartenbergu je snadno dostupná nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty z větších měst. Sokolov, nacházející se pouhých 10 km jihozápadně, poskytuje ideální základnu pro návštěvu tohoto historicky bohatého místa. Doporučuje se vhodná turistická obuv, zejména pokud plánujete procházet kolem hradu a zámku a užít si přírodní krásy, které tento kraj nabízí.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu