Hospital Kuks

Hospital Kuks patří mezi nejimpozantnější barokní areály v České republice, nachází se v malebném Podkrkonoší. Tento ojedinělý komplex založil na přelomu 17. a 18. století hrabě František Antonín Špork, známý mecenáš a milovník umění. Budovy hospitalu, kostel Nejsvětější Trojice a krypta jsou jen částí původně rozsáhlého komplexu, který kdysi zahrnoval i lázně a honosnou rezidenci. Dnes je Kuks oblíbeným turistickým cílem a důležitou kulturní památkou s bohatou historií.

Reklama

Historie a architektura

Architektura hospitalu Kuks je vzorovým příkladem barokního slohu. Když hrabě Špork začal svůj projekt, přizval ke spolupráci významné architekty, kteří vytvořili ambiciózní a velkolepý plán. V roce 1724 byl areál dokončen a stál zde nejen hospital pro vojenské veterány, ale i lázeňské zařízení a rozlehlý park. Mnoho z těchto staveb se však do dnešních dnů bohužel nedochovalo. Dominantou areálu je monumentální kostel Nejsvětější Trojice, jehož krypta sloužila jako místo posledního odpočinku pro Šporka a jeho rodinu.

Sochařské umění

Světovou proslulost získal Kuks zejména díky svému sochařskému opusu. Nejdůležitější roli zde sehrál sochař Matyáš Bernard Braun, jehož monumentální alegorie Ctností a Neřestí zdobí nemocniční areál. Každá ze soch nese svůj vlastní výraz a význam, což představuje uměleckou a duchovní výpověď té doby. Díla jako “Skromnost”, “Spravedlnost” či “Pýcha” a “Závist” jsou fascinujícím způsobem ztvárněna a dodávají místu mystické kouzlo.

Přírodní galerie Betlém

Nedaleko Kuksu se nachází také přírodní galerie pískovcových plastik, známá jako Betlém, která se rozkládá v Novém lese u Žírče. Braun zde náboženské motivy a výjevy z biblických příběhů vytesal přímo do skalních masivů. Tyto plastiky, ač často poničené zubem času, představují unikátní symbiózu umění a přírody a přitahují návštěvníky z celého světa.

Návštěvnické informace

Hospital Kuks je nejen místem historického významu, ale také živým muzeem. Návštěvníci mohou prohlédnout interiér hospitalu, kde je umístěna stálá expozice věnovaná historii areálu a životu jeho zakladatele. Pravidelně se zde konají kulturní akce, koncerty a trhy, které přibližují barokní dobu i současnému publiku.

Reklama

Pro rodiny s dětmi je připravena zábavná naučná stezka, která vede nejenom areálem samotným, ale i jeho okolím, a díky níž mohou malí i velcí objevitelé poznat fascinující příběh tohoto místa prostřednictvím interaktivních prvků. K návštěvě láká také bylinková zahrada, obnovena podle historických pramenů a plná léčivých bylin, které zde bývaly zásadní součástí léčebných metod.

Když se ocitnete v Kuksu, ponoříte se do fascinujícího světa baroka, kde každý detail vypráví svůj vlastní příběh. Tento jedinečný areál je skvělým místem k objevování a odpočinku, které nabízí duchovní a kulturní zážitky, jež vás přenesou do zcela jiné doby a atmosféry.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu