Dub (hora)

Dub je jedním z výrazných vrcholků Hradčanské pahorkatiny, který se nachází v českolipském okrese, nedaleko malebného městečka Doksy u Máchova jezera. Vrchol dosahuje nadmořské výšky 453 metrů a je oblíbeným cílem turistů, kteří míří do této části Libereckého kraje.

Reklama

Zajímavosti a historie

Tento kopec bývá často označován jako přírodní rozhledna díky své poloze, která nabízí překrásné výhledy na okolní krajinu. Z vrcholku můžete vidět nejen Máchovo jezero, ale také rozlehlé lesy a další vrcholky Hradčanské pahorkatiny.

Dub má i svou historickou a kulturní hodnotu. Oblast kolem vrcholu byla osídlena již v pravěku, což dokazují archeologické nálezy. V minulosti byl kopec často navštěvován básníky a umělci, kteří čerpali inspiraci z jeho poklidné atmosféry.

Trasa a přístupnost

Kousek od městečka Doksy se nachází několik výchozích bodů, odkud můžete začít svůj výstup na Dub. Nejoblíbenější trasa vede z Doks, je značená a vhodná i pro méně zdatné turisty. Na cestě se nachází několik odpočívadel, kde si můžete vychutnat přestávku a pohled na krásu okolní přírody.

Výlet na Dub je vhodný pro rodiny s dětmi, stejně jako pro nadšené turisty a milovníky přírody. Kombinace lesa, louk a skalních útvarů nabízí pestrou paletu krajinných prvků, které ocení každý návštěvník.

Reklama

Flóra a fauna

Kopec je také domovem bohaté flóry a fauny. V lese, který obklopuje Dub, můžete spatřit různé druhy stromů, především duby, borovice a smrky. Podrost je bohatý na různé druhy mechu, kapradin a lesních květin. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout místní zvěř – od srnek přes lišky až po rozmanité druhy ptáků.

Doporučení pro návštěvníky

Při návštěvě hory Dub se určitě nezapomeňte vybavit pohodlnou obuví a dostatkem vody, zejména v letních měsících. Na vrcholku neexistují žádné stálé občerstvovací stanice, proto je doporučeno mít s sebou vlastní svačinu. V zimě může být trasa kluzká, tak je dobré mít na paměti zvýšenou opatrnost.

Bez ohledu na roční období, Dub nabízí neopakovatelné zážitky a krásné výhledy, které ocení každý milovník přírody. Přijďte a zažijte tento úžasný vrchol Hradčanské pahorkatiny na vlastní kůži.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu