Dlaskův statek

Dlaskův statek je skutečnou perlou mezi historickými objekty v severních Čechách. Nachází se v malebné městské části Turnova – Dolánky, kde se tato dřevěná konstrukce harmonicky interaguje s okolní přírodou. Nejenže je statek chráněn jako Národní kulturní památka České republiky, ale rovněž představuje unikátní ukázku tradiční lidové architektury regionu Libereckého kraje.

Reklama

Historie

Dlaskův statek byl postaven na konci 18. století a získal svůj název podle prvního majitele Jana Dlaska, známého místního sedláka a rychtáře. Rod Dlasků obýval statek po několik generací, což přispělo k jeho autentickému charakteru a k zachování původních stavebních prvků a technik. Stavba je typickým příkladem podstávkového domu, který je charakteristický pro tuto oblast.

Architektura

Statek je nádhernou kombinací roubeného a zděného stavení s charakteristickými prvky jako jsou malebná podstávková konstrukce, dřevěné stropy a kamenné základy. Budova je tvořena hlavní obytnou částí, sýpkou a stodolou. V hlavní části domu je možné obdivovat interiéry, které připomínají život a práci selského rodu v průběhu 19. století.

Expozice a aktivity

Dnes slouží Dlaskův statek jako muzeum etnografického charakteru. Návštěvníci zde mohou obdivovat různé expozice zaměřené na tradiční zemědělské nářadí, lidová řemesla a historické kroje. Během roku se na statku pořádají různé kulturní a vzdělávací akce, jako jsou tematické workshopy, tradiční slavnosti a dětské programy.

Praktické informace

Statek je přístupný veřejnosti během turistické sezóny, která obvykle trvá od jara do podzimu. Doporučuje se sledovat aktuální informace na oficiálních webových stránkách, kde jsou uvedeny otevírací hodiny a vstupné. Návštěvu můžete spojit s prohlídkou nedalekého města Turnov, které je známé svou bohatou historií a krásným okolím Českého ráje.

Reklama

Chcete-li poznat tradiční venkovský život a ocenit dovednost našich předků, návštěva Dlaskova statku je ideální volbou. Přijďte se ponořit do historie a kultury této krásné oblasti.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu