Devět skal

Devět skal, ležící ve výšce 836 metrů nad mořem, představuje nejvyšší bod Žďárských vrchů a zároveň druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. Tento úchvatný přírodní útvar se nachází 3 kilometry jihozápadně od malebné obce Křižánky, kterou najdete v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina.

Reklama

Přírodní krásy a geologické zajímavosti

Název Devět skal není jen poetický, ale odkazuje na devět samostatných skalních útvarů, které tvoří celý vrchol kopce. Tyto útvary jsou oblíbené mezi horolezci a turisty, kteří ocení jak jejich estetickou hodnotu, tak i možnosti pro lezení a fotografování. Každý z těchto skalních bloků nabízí jedinečný výhled do okolní krajiny, především na husté lesy a louky Českomoravské vrchoviny.

Fauna a flóra

Devět skal je domovem pro pestrou škálu rostlin a živočichů. Na svazích tohoto vrcholu můžete najít vzácné druhy mechů, kapradin a lesních bylin. Oblast je také bohatá na lesní ptactvo, včetně různých druhů dravců, kteří zde hnízdí. Především v jarních a podzimních měsících se zde příroda probouzí do plné krásy, lákaje milovníky přírody.

Historický význam a turistické trasy

Historie regionu kolem Devíti skal sahá hluboko do minulosti. V obci Křižánky, která je výchozím bodem pro mnoho turistických tras vedoucích k Devíti skalám, naleznete několik historických památek včetně původních venkovských stavení a malebné říčky Svratky. Turisté mají možnost volby z několika značených tras různé obtížnosti, a to jak pro pěší, tak pro cyklisty.

Aktivity pro návštěvníky

Kromě turistiky a horolezectví je oblast kolem Devíti skal ideální i pro další outdoorové aktivity. Houbaření, pozorování ptáků a lovení ryb v blízkých rybnících a potocích jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Zimní období zase přináší možnosti pro běžecké lyžování na upravených trasách.

Reklama

Devět skal se tak stává celoročně vyhledávaným cílem pro všechny, kteří hledají klid, přírodní krásy a příležitosti pro aktivní odpočinek. Tento vrchol nabízí nejen krásné přírodní scenérie, ale také bohatou historii a množství aktivit, které zaujmou široké spektrum návštěvníků.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu