Dělostřelecká tvrz Stachelberg

Dělostřelecká tvrz Stachelberg, známá také jako Ježová hora, se nachází v Královéhradeckém kraji v okrese Trutnov. Byla budována v letech 1937 – 1938 jako součást rozsáhlého československého opevnění, které mělo zabránit expanzi hitlerovského Německa. Ačkoliv původní plán zahrnoval rozsáhlý komplex, do vypuknutí druhé světové války se podařilo dokončit pouze malou část z plánovaných staveb. Většina objektů zůstala nedokončena, některé nebyly postaveny vůbec, což dává lokalitě její specifický, poněkud nedostavěný charakter.

Reklama

Historie stavby

Dělostřelecká tvrz Stachelberg měla být jedním z největších pevnostních objektů v rámci československého opevnění. Stavba byla zahájena v roce 1937, ale s příchodem mnichovské dohody v roce 1938 a následnou okupací byly práce záhy zastaveny. Z plánovaných jedenácti srubů, včetně dělostřeleckých kasemat a pěchotních úkrytů, byl dokončen pouze jeden – T-S 73.

Stavební a technické zajímavosti

Jedním z unikátních prvků tvrze je rozsáhlý podzemní labyrint chodeb a sálů. Tyto podzemní prostory měly sloužit jako spojovací a ubytovací zázemí pro vojáky a také jako sklady munice a techniky. Navíc zde byly umístěny generátory pro výrobu elektrické energie a systémy na filtrování vzduchu. Celé podzemí je propleteno ventilací a bylo koncipováno tak, aby umožnilo bezpečný pobyt posádky i v případě nepřátelského útoku.

Turistické atrakce

Návštěvníci mohou projít částí dokončených chodeb a podívat se na nedokončené objekty. K dispozici jsou rovněž odborné prohlídky s průvodcem, který návštěvníky seznámí s historií a technickými detaily staveb. V současnosti se zde nachází i muzeum, které nabízí pohled na život vojáků v opevnění, vojenskou techniku a dobové zbraně.

Okolní krajina

Tvrz se nachází v krásném prostředí Krkonoš, konkrétně na hřebeni Rýchor. Poloha tvrze nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny a je ideálním místem pro pěší turistiku. V blízkosti se nachází několik dalších pevnostních objektů, které tvoří součást tzv. Rýchorského opevnění, a poskytují tak možnost prohlídky širšího kontextu československého pevnostního systému.

Reklama

Dostupnost a služby

K Dělostřelecké tvrzi Stachelberg se lze dostat autem nebo veřejnou dopravou, přičemž nejbližší město je Trutnov. Pro návštěvníky je připraveno parkoviště a v areálu se nachází občerstvení a informační centrum, kde lze získat další informace o tvrzi a okolí.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu