Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava je úžasný kout přírody, který vznikl rozhodnutím Ministerstva kultury v březnu roku 1976. Leží v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav, a zaujímá rozlohu 83 čtverečních kilometrů. Tato oblast, známá jako nejteplejší místo v České republice, nabízí neobyčejně bohatou přírodu i kulturní historie. Oblast zahrnuje Milovický les, jeho jižní okrajovou část a hřeben Pavlovských vrchů, které poskytují nádherné výhledy.

Reklama

Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj, ve kterém se Pálava nachází, je známý svou pohostinností a vínem. Vinice v této oblasti produkují některá z nejlepších vín v republice. Krajina je tu proslulá mírnými kopci, rozsáhlými vinicemi a malebnými rybníky, které přispívají k jedinečnému charakteru regionu.

Přírodní krásy

Přírodní krása Pálavy je fascinující. Milovický les je domovem mnoha chráněných druhů rostlin i živočichů. Pro milovníky botanických vzácností je Pálava rájem, kde mohou obdivovat orchideje, které jsou zde úspěšně chráněny. Kromě rostlinství zde najdete i mnoho vzácných motýlů a dalších druhů hmyzu.

Hřeben Pavlovských vrchů

Hřeben Pavlovských vrchů se nachází v samotném srdci Pálavy a dosahuje výšky až 299 metrů nad mořem. Z těchto vrchů je nádherný výhled na okolní krajinu, včetně Novomlýnských nádrží a řeky Dyje. Výhledy z Děvína, nejvyššího vrcholu Pálavy, jsou skutečně neopakovatelné a lákají ročně tisíce turistů.

Kulturní památky

Kromě přírodních krás nabízí Pálava i bohatou kulturní dědictví. Historie osídlení tohoto území sahá až do doby před více než 30 000 lety, což dokládají archeologické nálezy z Pavlovských vrchů a Dolních Věstonic. Mezi významné památky patří zříceniny hradů Dívčí hrady a Sirotčí hrádek, které jsou oblíbenými turistickými cíli.

Reklama

Turistické trasy

Pálava je protkána řadou turistických tras, které jsou ideální pro pěší turisty i cyklisty. Mezi nejoblíbenější trasy patří stezka z Pavlova do Mikulova, která vede přes vrchol Děvína a nabízí krásné výhledy na vinice a vodní nádrže. Nezapomeňte navštívit také archeopark Pavlov, kde se můžete dozvědět více o životě v této oblasti v pravěku.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu