Čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou impozantní a výrazné sochy vytesané do pískovcových skal, nacházející se nedaleko obce Želízy v malebném kraji Mělnicka. Jsou obklopeny hustými lesy a představují skvělý cíl pro pěší turisty hledající netradiční přírodní a kulturní zážitky.

Reklama

Historie a vznik

Toto unikátní dílo bylo vytvořeno v 19. století sochařem Václavem Levým, který je známý svými přírodními motivy a monumentálními skulpturami. Čertovy hlavy jsou jedním z jeho nejslavnějších děl. Václav Levý působil na mnoha místech v okolí a Čertovy hlavy jsou jedinečným svědectvím o jeho sochařském mistrovství.

Popis a charakteristika

Tato přírodní památka se pyšní dvěma obřími hlavami čertů, které jsou vytesány přímo do skal. Každá hlava dosahuje výšky přibližně 9 metrů a detailně zpracované rysy působí opravdu impozantním dojmem. Pískovec, ze kterého jsou vytesány, dodává hlavám jedinečný vzhled, který se mění v závislosti na denním světle a počasí. Návštěvníci si mohou užít nejen samotné skulptury, ale také krásné okolní prostředí plné přírodních krás a panoramatických výhledů.

Zajímavosti

  • Čertovy hlavy byly zapsány jako chráněná přírodní památka díky své historické a kulturní hodnotě.
  • Toto místo je oblíbené nejen mezi turisty, ale také mezi fotografy, kteří sem míří za jedinečnými snímky.
  • V okolí se nachází několik dalších zajímavých míst spojených s Václavem Levým, například Klácelka a Harfenice.

Přístupnost a parkování

Přístup k Čertovým hlavám je velmi snadný. Z obce Želízy vede značená turistická cesta, která vás dovede přímo k této přírodní památce. Nejbližší parkoviště se nachází v obci, odkud je to přibližně 1,5 km pěší chůzí lesem. Doporučuje se pohodlná turistická obuv, jelikož terén může být místy náročnější.

Odpočinek a občerstvení

V blízkosti Čertových hlav se nachází několik laviček a odpočinkových míst, kde si turisté mohou odpočinout a užít si pohled na tyto impozantní skulptury. Nedaleko v obci Želízy najdete několik malých restaurací a kaváren, kde si můžete dát občerstvení po náročném výletu.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu