Bunkr Parukářka (protiatomový kryt)

Bunkr Parukářka je fascinující ukázkou technického dědictví z 50. let minulého století, který se nachází v Praze na Žižkově, konkrétně pod vrchem Sv. Kříže. Tento podzemní komplex sloužil jako protiatomový kryt a svým způsobem dokumentuje obavy a přípravy na potenciální nukleární konflikt během studené války. Původně byl určen k ochraně až 2500 osob a jeho vybudování je spojeno s tehdejším strategickým umístěním a vojenskými potřebami. Dnes je Bunkr Parukářka unikátní turistickou atrakcí a technickou památkou, která láká návštěvníky díky své autenticitě a historické hodnotě.

Reklama

Historie bunkru Parukářka

Výstavba bunkru Parukářka začala v roce 1955 a trvala přibližně pět let. Účelem tohoto rozsáhlého podzemního objektu bylo zajistit bezpečné útočiště pro obyvatele Prahy v případě jaderného útoku. Při své plné funkčnosti byl bunkr vybaven zdravotnickým zařízením, filtračně-ventilačním systémem a zásobárnou potravin. V současnosti je možné si prohlédnout původní vybavení, které poskytuje jedinečný pohled do minulosti.

Současné využití

Dnes se prostor bunkru Parukářka využívá nejen pro turistické prohlídky, ale i pro kulturní akce a umělecké instalace. Nachází se zde také muzeum, které se specializuje na dobu studené války a technologické aspekty bunkru. Během prohlídky se návštěvníci mohou dozvědět o historii a architektuře bunkru, jakož i o životě civilistů v případě, že by bunkr musel být použit.

Otevírací doba: Bunkr je otevřený pro veřejnost během sezóny od jara do podzimu, často ve spolupráci s místními turistickými agenturami. Doporučuje se předem rezervovat prohlídky, zejména během víkendů a svátků.

Technické zajímavosti

Bunkr Parukářka se nachází ve výšce 263 metrů nad mořem. Konstrukce komplexu je vysoce odolná, s tlustými betonovými stěnami a několika vstupními body, které byly navrženy tak, aby odolaly i těžkým nárazům. Zajímavým prvkem jsou filtry pro čištění vzduchu, které by měly ochránit obyvatele před radiací, a generátory, které zajišťovaly nezávislý zdroj energie.

Reklama

Jedná se o jedinečné místo, které kombinuje historickou a technickou hodnotu. Nabízí fascinující zážitek jak pro milovníky historie, tak pro technické nadšence.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu