Brtnický hrádek

Brtnický hrádek, také známý jako Loupežnický zámek, je fascinující zřícenina bývalého skalního hradu, která se nachází nedaleko obce Brtníky v okrese Děčín. Tento méně známý, ale o to zajímavější cíl v Ústeckém kraji přitahuje návštěvníky díky své dramatické historii a kouzelnému umístění uprostřed hlubokých lesů.

Reklama

Původ a historie

Brtnický hrádek vznikl pravděpodobně ve 14. století jako ochranná pevnost. Vzhledem k jeho odlehlé poloze býval často využíván k obraně před nepřáteli a také jako útočiště pro loupežníky, odkud plyne jeho lidový název Loupežnický zámek. Hrad byl postaven na vrcholu skály, což mu poskytovalo strategickou výhodu a obtížný přístup pro útočníky. Bohužel dnes z hradu zůstaly jen zbytky obvodových zdí a sklepení.

Architektura a zachovalé části

Zřícenina Brtnického hrádku je ideální destinací pro milovníky středověké architektury a romantických ruin. I když se většina původních staveb ztratila v čase, stále zde můžete najít působivé zbytky zdí, základy staveb a několik skalních místností vytesaných přímo do skály. Tyto skalní úkryty byly využívány jako sklady a obytné prostory, což dodává místu unikátní atmosféru.

Turistické informace

Pro návštěvu Brtnického hrádku je vhodné vyrazit z obce Brtníky, odkud vede nenáročná turistická stezka. Stezka je dobře značená a poskytuje krásné výhledy na okolní přírodu. Hrad se nachází ve výšce 388 metrů nad mořem, což znamená, že vám cesta poskytne i mírný fyzický výstup. Přístup k hrádku je volný a návštěvníci se mohou volně pohybovat po celém areálu ruin.

Co sebou

Absolutně nezbytné je mít vhodnou obuv, jelikož cesta může být strmá a kluzká, zvláště po dešti. Dále doporučujeme baterku pro prozkoumání tmavých skalních místností a dostatek vody a svačinu, protože v těsné blízkosti hrádku nenajdete žádná zařízení poskytující občerstvení.

Reklama

Okolní atrakce

Brtníky a jejich okolí nabízí i další turistické atrakce. Například nedaleký Národní park České Švýcarsko je oblíbeným cílem turistů, kteří si mohou vychutnat majestátní pískovcové útvary jako Pravčická brána nebo Malá Pravčická brána. Rovněž se můžete vydat na prohlídku starého mlýna Zámecký Mlýn, který se nachází kousek od centra Brtníků.

Navštivte Brtnický hrádek a ponořte se do atmosféry dávných časů a nádherných přírodních scenérií této části Ústeckého kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu