Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je majestátní památka, která dominuje nad hlavním městem Slovenska a je neoddělitelně spojená s historickým a kulturním dědictvím země. Tento slavný hrad se nachází na ostrohu hřebenu Malých Karpat, na levém břehu Dunaje. Význam a historický dopad hradu jsou nezpochybnitelné, přičemž Bratislavský hrad byl v roce 1961 vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské republiky.

Reklama

Historie a architektura

Bratislavský hrad má bohatou historii, která sahá až do dob Keltů a Římanů. V 9. století zde vznikl velkomoravský hrad, který se postupně rozrůstal a měnil. Dnešní podoba hradu je výsledkem barokní přestavby z 18. století a novogotických úprav z 19. století. Dominantní objekt královského paláce se pyšní čtyřmi rohovými věžemi, z nichž nejznámější je Korunní věž, která kdysi sloužila k uchovávání korunovačních klenotů.

Významná místa

Návštěvníci hradu mohou obdivovat několik zajímavých míst:

Barokní zahrady: Pečlivě upravené zahrady v barokním stylu nabízejí ideální místečko k odpočinku a nabízí nádherný výhled na město.

Hradní muzeum: Expozice nabízí pohled do bohaté historie nejen hradu samotného, ale i celého regionu.

Reklama

Hradní kaple: Elegantní kaple sv. Michala, vyzdobená cennými uměleckými díly, je skvostem středověké architektury.

Kulturní a společenské akce

Bratislavský hrad je také dějištěm mnoha významných kulturních a společenských akcí. V průběhu roku hostí různé výstavy, koncerty, divadelní představení a historické rekonstrukce. V létě se zde konají populární letní slavnosti, které přitahují domácí i zahraniční turisty.

Okolí hradu

Po návštěvě hradu je ideální procházkou zamířit do historického centra Bratislavy, kde můžete objevovat další pamětihodnosti jako například Michalskou bránu, Dóm sv. Martina či Primaciální palác. Příjemnou součástí procházky je i návštěva nábřeží Dunaje, které nabízí klidné posezení s výhledem na majestátní řeku.

Bratislavský hrad je tedy nejen dominantou města, ale i místem s fascinující historií a kulturním bohatstvím, které stojí za to objevit.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu