Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně představují fascinující podzemní svět, který je jediným svého druhu v severních Čechách. Tyto jeskyně, nacházející se v Libereckém kraji, jsou jedinečnou přírodní památkou, která láká každoročně tisíce turistů.

Reklama

Historie a objevení

Jeskyně byly objeveny v roce 1947, kdy místní dělníci pracovali na těžbě dolomitu. Po několika letech průzkumu a úprav byly jeskyně v roce 1969 zpřístupněny veřejnosti. Od té doby se staly jedním z nejoblíbenějších turistických míst v regionu.

Prohlídka jeskyní

Bozkovské dolomitové jeskyně nabízejí návštěvníkům prohlídky, které trvají přibližně 45 minut. Během této doby mohou turisté obdivovat nádherné krápníkové útvary, podzemní jezírka a impozantní jeskynní sály.

Zajímavosti během prohlídky

  • Krápníkové útvary: Jeskyně jsou bohaté na stalaktity, stalagmity a další krápníkové útvary, které vznikaly miliony let.
  • Podzemní jezírka: Největším lákadlem je největší podzemní jezero v Čechách.
  • Akustika: V některých částech jeskyně si turisté mohou vyzkoušet, jak unikátní akustika prostoru ovlivňuje zvuk.

Praktické informace

Bozkovské dolomitové jeskyně se nacházejí v nadmořské výšce 473 metrů a jsou dostupné po celý rok. Vzhledem k teplotě uvnitř jeskyně kolem 8 °C je návštěvníkům doporučeno vzít si teplejší oblečení.

Jak se tam dostat

Jeskyně se nacházejí poblíž obce Bozkov v okrese Semily. Nejbližší větší města jsou Semily a Turnov, odkud vedou do Bozkova dobré silniční spoje. Parkoviště je k dispozici přímo u vstupu do jeskyní.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu