Bílá věž

Bílá věž, symbol renesanční architektury, je majestátní stavbou nacházející se v samém srdci Hradce Králové. Tato věž, postavená v 16. století, nese svůj název podle třpytivě bílých kamenů, které tvoří její strukturu. Pyšní se výškou 72 metrů a představuje nejvyšší dominantu v celém městě. Z jejího vrcholu nabízí nezapomenutelný výhled na historické centrum, okolní krajinu a při dobrých podmínkách až k vrcholkům Krkonoš.

Reklama

Historický význam

Stavba Bílé věže byla zahájena v roce 1574 a dokončena přesně o deset let později. Kromě své funkce jako strážní věže a zvonice sloužila také jako důležitý orientační bod pro lodní dopravu po řece Labe. Věž je vybavena zvonem, jménem “Augustin”, který váží skoro deset tun a patří k největším v České republice.

Architektonické detaily

Bílá věž je ukázkou renesančního slohu, kde elegance a symetrie jsou hlavními prvky. Věž je zdobena dekorativními prvky a krásnými sgrafity, které dodávají její fasádě unikátní vzhled. Interiér věže je rozdělen do několika pater, každé s vlastním specifickým účelem. Na jednom z pater se nachází stálá expozice, která návštěvníky seznamuje s historií věže i města samotného.

Zajímavé aktivity

Bílá věž se stala oblíbeným cílem turistů, kteří se rádi kochají krásnými výhledy. Odvážní návštěvníci mohou vystoupat po 226 schodech až na vrchol, kde je čeká odměna v podobě panoramatického pohledu. Kromě toho se zde pravidelně konají kulturní akce a výstavy. Noční prohlídky věže, kdy je celý Hradec Králové osvětlený, jsou nezapomenutelným zážitkem.

Praktické informace

Bílá věž se nachází v dostupné vzdálenosti od hlavních komunikací města a je ideální zastávkou při procházce historickým centrem Hradce Králové. Věž je otevřena celoročně, avšak otevírací hodiny se mohou měnit v závislosti na sezóně. Návštěvníkům je k dispozici průvodce, který poskytne detailní informace o historii a architektuře této významné stavby.

Reklama

Tato kombinace historického významu, architektonické krásy a nádherných výhledů činí z Bílé věže neopomenutelnou zastávku pro všechny milovníky historie a krásných panoramat. Tak neváhejte a při vaší další návštěvě Hradce Králové se zastavte u této impozantní památky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu