Albertovy skály

Albertovy skály, nacházející se ve Středočeském kraji v okrese Příbram, představují jednu z nejvýznamnějších přírodních lokalit České republiky. Tato národní přírodní rezervace byla zřízena v roce 1933 za účelem ochrany specifického biotopu skalnatých úbočí v údolí Vltavy, které je součástí Středního Povltaví.

Reklama

Historie a ochrana

V roce 1933 byla založena ochrana na území nynějších Albertových skal kvůli jejich unikátním přírodním hodnotám. Lokalita, která je známá pod oficiálním názvem Národní přírodní rezervace Drbákov, se pyšní výjimečnou biodiverzitou a geomorfologií, která přitahuje nejen turisty, ale také odborníky z oblasti botaniky a zoologie.

Geologická zvláštnost

Albertovy skály dosahují nadmořské výšky 332 metrů a jsou typickým představitelem středočeské pahorkatiny. Skalnaté útesy a strmé svahy vytvářejí malebnou scenérii, která je magnifikovaná přítomností řeky Vltavy, jejíž tok zde vytváří dramatické údolí.

Flóra a fauna

Rezervace je domovem četných chráněných rostlinných i živočišných druhů. Na skalních úbočích a v jejich bezprostřední blízkosti se nachází rozmanitá společenstva mechorostů, lišejníků a vzácných druhů rostlin, například kriticky ohrožené druhy kapradin a orlíčků. Z živočišné říše zde můžete spatřit vzácné druhy ptáků, jako jsou ledňáček říční nebo výr velký, kteří nacházejí útočiště ve skalních rozsedlinách.

Turistické zajímavosti

Pro návštěvníky je zde vytvořena síť turistických stezek, které umožňují průchod rezervací a zároveň minimalizují dopad na křehké ekosystémy. Nejvíce oblíbená trasa vede po vyhlídkové stezce, odkud je nádherný výhled na meandrující Vltavu a celé údolí. Kromě nádherných výhledů nabízí stezka také informační tabule, které obsahují zajímavosti o místní fauně a flóře.

Reklama

Praktické informace

Albertovy skály se nacházejí nedaleko obce Nalžovice, což umožňuje snadný přístup pro turisty přijíždějící autem nebo hromadnou dopravou. Rezervace je otevřena celoročně, ale doporučuje se její návštěva zejména na jaře a v létě, kdy je flóra v plném květu a teploty jsou ideální pro pěší turistiku.

Pokud hledáte místo, kde můžete zažít přírodu v její nejčistší podobě, Albertovy skály jsou ideálním cílem. Stačí si jen obout pohodlné boty a připravit se na dobrodružství v jedné z nejkrásnějších přírodních rezervací České republiky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu