Filmová místa slavných českých filmů

Hrad Český Šternberk
Foto: Pavel Kovář

Česká republika se může pyšnit bohatou kinematografií, všechny filmy jsou točené s nepřekonatelnou pečlivostí a jsou bohaté na svůj obsah. Doplňují je už jen nejrozličnější filmové lokace, které filmaři v průběhu let našli. Ať už jde o krásný zámek s princeznou, zříceninu, ve které se skrývají loupežníci, či chata uprostřed lesa.

Reklama

1. Hrad Švihov

Hrad Švihov se nachází na jihu Plzeňského kraje a buďme rádi, že tam ještě stojí, protože po třicetileté válce měl být původně zničen. Naštěstí tak ale učiněno nebylo a hrad stojí dál, takže se v něm v roce 1973 mohla natáčet pohádka Tři oříšky pro Popelku. Filmaři hrad využili a upravili tak, aby se z něj stal statek, na kterém žije Popelka se svou macechou a sestrou a čeká, až si pro ni přijede Princ.

Kromě samotného hradu, kuchyně a věže můžete vyrazit na okruh zvaný Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Uvidíte zde např. Popelku, jak pere prádlo nebo Vincka v kočáru na cestě za oříšky. Pro děti jsou také připraveny různé úkoly a hádanky a celou trasu si mohou projít se sovou Rozárkou.

Hrad je také místem, kde se konají svatby, výstavy a akce různého druhu.

Mimo jiné se zde natáčely filmy Tři mušketýři, Jan Hus nebo Korunní princ.

Reklama

2. Krakovec

Krakovec nebo také Červený hrádek či Červený zámek je zřícenina na západě Středočeského kraje. O tomto místě se povídá, že zde prý kdysi měl hradiště bájný Krok, proto se pozdější gotický hrad pojmenoval Krakovec. V roce 1977 se zde natáčel celovečerní film pro děti Ať žijí duchové. Hrad se v něm stal sídlem krásné leč neživé Leontýnky a jejího otce a místní děti si z něj chtěly udělat klubovnu.

K hradu vede dřevěný most, který byl přestavěn mezi lety 2000-2005 za použití tradičních metod a nástrojů, či-li kompletně bez moderní technologie.

Sklepy hradu v zimě každoročně obývají až čtyři druhy netopýrů – netopýr černý, netopýr dlouhouchý, netopýr velký a netopýr večerní. Nejčastěji zde lze nalézt netopýra černého, který preferuje chladnější prostory lidomorny.

Natáčelo se zde také pár scén pro pohádku Princ a Večernice.

Reklama

3. Kostel sv. Štěpána

Kostel sv. Štěpána leží ve městě Kouřim na východě Středočeského kraje. Ač si kostel prošel spoustou požárů a následně ho bylo potřeba neustále opravovat, rozhodli se ho filmaři v roce 1994 zahrnout do šestidílného televizního seriálu Bylo nás pět a využít jeho prostor.

V Kouřimi stojí také za to navštívit Muzeum lidových staveb založené v roce 1972. Zde se točily například pohádky Nesmrtelná teta, Peklo s princeznou, Tajemství staré bambitky nebo historický film Hastrman.

Dále se také můžete podívat na městské opevnění, Kostel sv. Trojice nebo goticko-renesanční zvonici.

V okolí se nachází například Lechův kámen, ze kterého dával Lech kouřem (proto se město jmenuje Kouřim) znamení Čechovi, Staré mlýny nebo Lipanská mohyla, která připomíná bitvu u Lipan v roce 1434.

Reklama

4. Zámek Žleby

Na samém východě Středočeského kraje se rozkládá obec Žleby a v ní stejnojmenný zámek s parkem. Tento novogotický zámek je přímo ráj pro pohádky. Točilo se tu O šípkové růžence, Kouzla Králů, Nejkrásnější hádanka nebo třeba Tři bratři z dílny Jana Svěráka.

Na zámku jsou tři základní okruhy: 1. Reprezentační sály a salóny
2. Soukromé apartmány a zámecké divadlo
3.Velká věž a sklepení
Dále pak sezónní okruhy jako je například velikonoční a vánoční.

Zámecký park anglického typu se rozléhá na 24 hektarech a byl zrealizován za účelem navodit romantickou atmosféru a aby lidé nalezli místo klidu, meditace a odpočinku. V parku se také nachází cizokrajné stromy a keře, které zde byly dovezeny z různých koutů světa již v 19. století. Park se dá navštívit celoročně, je otevřený od úsvitu do soumraku, pokud není špatné počasí, a vstup je bezplatný.

5. Český Šternberk

Český Šternberk je gotický hrad na jihu Středočeského kraje. Hrad byl sice po 2. světové válce zestátněn, ale roku 1992 ho stát navrátil potomkovi původních vlastníků. Můžete si zde prohlédnout úchvatné vnitřní prostory nebo se jen projít po okolí či využít nabídky komentované cyklovycházky.

Reklama

Právě výše zmíněné úchvatné vnitřní prostory okouzlily tvůrce seriálu Arabela a rozhodli se jich využít. Hrad se také objevil v pohádce Anděl Páně. Obývala ho služebná Dorotka, kterou Petronel kvůli svým zmatkům dostal do vězení.

Do vězení nebo spíše hladomorny se můžete dostat taky, jedná se o jižní předsunutou baštu. Pokud netrpíte klaustrofobií nebo závratěmi, rozhodně stojí za to vyjít až nahoru a rozhlédnout se po dech beroucí krajině.

Reklama

Zdroj: Hrad Švihov, Hrad Krakovec, Zámek Žleby, Hrad Český Šternberk, Wikipedia

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu