Archeoskanzen Modrá: Život na Velké Moravě

Archeoskanzen Modrá
Foto: Honza Groh / Creative Commons / CC BY 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Archeoskanzen Modrá vás zavede do doby Velké Moravy v 9. století. Jedná se o repliku slovanského sídliště opevněného hradbami s obydlím, dílnami i paláci knížat a biskupů. Toto kouzelné místo najdete v obci Modrá na Uherskohradišťsku. Stavby, které zde stojí, mají předlohu ve skutečných archeologických nálezech. Ještě větší kouzlo však tento archoskanzen má s informací, že tyto nálezy byly nalezeny přímo na místě, kde se archeologický skanzen nachází. 

Reklama

Nedaleko archeologického skanzenu naleznete taky další turistická lákadla, která stojí za návštěvu. Kromě archeoskanzenu můžete navštívit také terárium, expozici sladkovodních ryb Živá voda, Centrum historie a tradic a taky známé poutní místo – Velehrad.

Areál Archeoskanzenu Modrá

Skanzen je rozdělený do několika funkčních celků, které na sebe hezky navazují. Prvním celkem je opevnění, nacházející se hned při vstupu do areálu. Dominantou jsou dvě obranné věže s bránou, kde se nyní nachází pokladna areálu.

Druhý celek je Sídlištně-hospodářský areál, který ukazuje, jaký mohl tenkrát být vzhled domů, hospodářských staveb a taky interiérů. V areálu najdete i volně pohybující se domácí zvířata jako kozy, prasata, slepice a husy.

Dalším celkem je Mocenský areál. Ten tvoří dominantu skanzenu a jeho centrem je kamenný palác Velkomoravských knížat. V tomto paláci se každoročně konají i různé výstavy a kulturní aktivity.

Reklama

Ve výrobním areálu můžete navštívit dílny výrobce šperků, hrnčíře, kováře, kovolitce a hutníka.

Další celek, který zde naleznete, je Církevně-vzdělávací areál. Nachází se zde dlouhá dřevěná stavba, která možná sloužila přímo jako obydlí pro arcibiskupa Metoděje. K areálu patří i malá zděná rotunda a replika kostela z počátku 9. století, který stojí v sousedství skanzenu, poblíž místa nálezu jeho základů.

Nejnovější částí je momentálně Vinohradnicko-vinařský areál. Ten tvoří nedávno vysazený vinohrad s odrůdy révy vinné známé už ve středověku.

V areálu naleznete také cvičiště pro lukostřelbu a další aktivity pro děti i dospělé.

Reklama

Archeoskanzen Modrá: Tipy pro návštěvníky

Dopravit se do areálu je možné vlastním autem, které pohodlně zaparkujete na bezplatném parkovišti před areálem. Využít můžete také autobus, který vás doveze na zastávku Velehrad, rozc. Modrá (2 min. chůze k areálu). Občerstvit se může v restauraci hotelu Skanzen nebo v občerstvení se zahrádku přímo u vstupu do areálu Archeoskanzen Modrá.

Vstupné a otevírací doba areálu

KategorieVstupné
Dospělý100,-
Děti 3-15 let, studenti, senioři, držitelé ZTP70,-
Děti do 3 letzdarma
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let)300,-

Během dnů, kdy v archoskanzenu probíhají speciální akce, se cena vstupenky může lišit. Doporučujeme tak před návštěvou navštívit oficiální webové stránky archeoskanzenu Modrá.

ObdobíPřístupnost areáluČas
Duben a říjenotevřeno úterý až neděle9:00 – 16:00
Květen až záříotevřeno denně9:00 – 17:00
Listopad až březenna objednání

Zajímavé stavby v areálu

Opevnění

Předlohou pro toto opevnění byly nálezy pozůstatků tzv. Christinova valu, které byly nalezeny na okraji Starého Města.  Jednalo se o dřevo-hliněnou stavbu, před kterou byl vykopán příkop 4 m široký a 2 m hluboký. Tato fortifikace chránila v době Velké Moravy Veligrad, který se nacházel na území měst Uherské Hradiště a Staré Město.

Jáma na zásoby

Zásobní jáma tvz. obilnice je vyhloubená díra v zemi, která je upravena do tvaru hrušky. Stěny této jámy byly obloženy dřevem nebo se vypálily. Sloužily k uchování potravin a obilovin. 

Reklama

Obydlí a škola

Na tomto místě pravděpodobně působila byzantská misie (864-867) a bylo to centrum Metodějova moravského arcibiskupství (873-885). Dlouhá halová stavba pravděpodobně sloužila jako obydlí pro významného církevního činitele a jeho druhů, kteří bydleli v malých celách. Podle dobových pramenů velká hala s krbem a ohništěm zřejmě plnila funkci místa výuky (školy).

Rotunda – Baptisterium

Drobná rotunda zřejmě neplnila funkci kostela, ale byla spíše baptisteriem, neboli křtitelnicí. Sloužila ke křtění novokřtěnců, kteří klečeli v kamenné nádobě a kněz je poléval vodou.

Věž

Věž plnila primárně funkci rozhledny. Sloužila ale také jako poslední místo pro úkryt, společně s ostatními kamennými stavbami a kostelem, při dobývání sídlišť.

Reklama
Reklama

Zdroj: archeoskanzen.cz, Návštěva skanzenu

Reklama
Zavřít reklamu