Bazilika ve Velehradu je nejvýznamnějším poutním kostelem v Česku

Pavel Kovář
03.07.2022 09:36
bazilika Velehrad
Foto: Pavel Kovář

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje je nejvýznamnějším poutním kostelem v České republice. Nachází se ve Velehradu, ve Zlínském kraji a je součásti Velehradského kláštera. Svůj význam si bazilika získala především kvůli tomu, že zde sv. Cyril a Metoděj, soluňští bratři, zahájili svou apoštolskou misii mezi Slovany. Údajně by se zde dle písemnosti měl nacházet také hrob samotného svatého Metoděje, ten však nebyl doposud nalezen.

Reklama

Historie Velehradského kláštera a poutní podstata baziliky

Bazilika vznikla jako součást Velehradského kláštera, který založil ve 13. století moravský markrabě Vladislav Jindřich, nedaleko tehdejší vesnice Veligrad (dnešní Staré Město), podle které Velehrad dostal své jméno. Původní název byl pouze kostel Nanebevzetí Panny Marie, celý název „Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje“ získal až později.

Svatý Cyril a Metoděj z tohoto místa vyrazili na svou apoštolskou misi a celkově díky jejich působnosti v Velehradskému klášteru se stal významným poutním místem, dříve též přezdívaným „moravský Betlém“.

Mimo to by v chrámu měl být dle písemné zprávy ve zdi za oltářem svaté Bohorodičky pochován svatý Metoděj. Hrob se zde ale nikdy nenašel, nicméně místo odpovídající popisu z této písemnosti bylo nalezeno ve zdi velkomoravského kostela v Uherském Hradišti. Zde byl však nalezen pouze prázdný hrob.

Prohlídka baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje

Do baziliky ve Velehradu můžete nahlédnout naprosto zdarma, několikrát denně se zde konají duchovní mše. Prohlídka celé baziliky je ale během bohoslužby zakázaný. Určitě vám doporučujeme absolvovat prohlídku s průvodcem, který vám osvětí bohatou historii této baziliky a celého areálu Velehradského kláštera. Vstupenky na prohlídku baziliky, jejího podzemí nebo celého areálu můžete zakoupit v blízkém informačním centru.

Reklama

Parkování a dostupnost u baziliky ve Velehradu

Areál Velehradského kláštera se nachází v samotném centru Velehradu. Můžete se zde dostat jednoduše autobusem ze Starého Města a nebo autem, které můžete zaparkovat na některém z přilehlých placených parkovištích. Před návštěvou baziliky určitě doporučujeme nastudovat aktuální otevírací dobu, která se liší pro každý den a období.

Reklama

Zdroj: Poutní areál Velehrad

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu