Zlín: Město transformované vizí Tomáše Bati

Baťův mrakodrap
Foto: Romanenko / CC-BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Zlín, město v srdci Moravy, se neodmyslitelně pojí s jménem Tomáše Bati. Tento revoluční podnikatel a vizionář svým působením zásadně změnil tvář i osud Zlína. Během první poloviny 20. století se Zlín proměnil z malého městečka na prosperující průmyslové centrum. Tato proměna nastala díky Baťově továrně na výrobu obuvi, kterou zde založil.

Tomáš Baťa: Podnikatel, který předběhl svou dobu

Tomáš Baťa (1876–1932) byl nejen podnikatel, ale také sociální reformátor, který usiloval o zlepšení pracovních i životních podmínek svých zaměstnanců. Jeho inovativní přístupy k vedení firmy, včetně zavedení týdenní pracovní doby a podílu zaměstnanců na zisku, byly revoluční. Baťa nejenže rozšířil svou obuvnickou firmu na celosvětově úspěšný podnik, ale také se zasloužil o výstavbu moderního města s výjimečnou architekturou a infrastrukturou.

Baťův mrakodrap: Symbol inovace a předvídavosti

Jedním z nejvýznamnějších stavebních počinů v Zlíně je Baťův mrakodrap, oficiálně známý jako budova číslo 21. Stavitelé dokončili tuto 77,5 metru vysokou stavbu v roce 1938 a ve své době patřila mezi první mrakodrapy v Evropě. Mrakodrap sloužil jako centrála Baťových závodů a jeho design podporoval efektivní práci a komunikaci. Nesmíme opomenout ani unikátní výtah a zároveň Baťova kancelář 6×6 metrů, který umožňoval Tomáši Baťovi posouvat jeho kancelář mezi patry.

Na střeše Baťova mrakodrapu se v současné době nachází volně přístupná terasa s venkovním posezením a kavárnou, odkud zažijete překrásný výhled na “baťovské” centrum města i továrnu. V 8. poschodí se dále nachází expozice o historii firmy Baťa.

Půldomky: Revoluce v bydlení

Kromě mrakodrapu se Baťa zasloužil také o výstavbu tzv. “půldomků”, což byly dvojdomky určené pro zaměstnance jeho závodu. Tato řešení bydlení tvořila součást jeho vizionářského přístupu k urbanismu a sociální politice. Půldomky nabízely kvalitní a cenově dostupné bydlení s vlastními zahrádkami a jejich design podporoval komunitní život. Tento koncept bydlení měl významný dopad na sociální strukturu města a přispěl k vytvoření pevné společenské soudržnosti.

Tyto domy jsou dodnes aktivně obývány obyvateli města, což svědčí o dlouhodobé udržitelnosti a funkčnosti Baťova vizionářského plánování.

Dědictví Tomáše Bati ve městě Zlín

Dědictví Tomáše Bati v Zlíně je stále živé. Jeho inovativní přístupy k podnikání, sociální politice a urbanismu nejenže formovaly město Zlín, ale také inspirovaly a ovlivnily průmyslové a sociální reformy po celém světě. Baťovy ideje předběhly svou dobu a zanechaly trvalý otisk v historii a kultuře města.

Zlín dnes stojí jako hmatatelný symbol Baťova odkazu, jeho snahy o zlepšení životních podmínek svých zaměstnanců a jeho neotřesitelné víry v sílu inovace a pokroku. Od mrakodrapu po půldomky, každý kámen v Zlíně vypráví příběh o muži, který svým způsobem změnil svět.

Zlín: Pozvánka do světa Tomáše Bati

Zveme všechny milovníky architektury, historie a inovací, aby navštívili Zlín a na vlastní oči si prohlédli tyto architektonické a urbanistické poklady. Objevte kouzlo města, které se odvážilo snít velké sny a stalo se důkazem toho, jak vize jednoho člověka může transformovat celou společnost.

Ať už vás zajímá architektura, sociální historie nebo jen hledáte inspiraci v příbězích lidí, kteří měnili svět, Zlín vám nabídne nezapomenutelné zážitky. Přijďte a nechte se pohltit duchem inovace a odhodlání, který ožívá v každém kroku po tomto fascinujícím městě. Zlín na vás čeká, abyste objevili jeho krásu, historii a nekonečné příběhy úspěchu.

Reklama

Zdroj: Město Zlín, wikipedia.org

Sdílet článek:
Reklama