Mezinárodní hasičská pouť na Svatém Hostýně 2024

Svatý Hostýn z ptačího pohledu
Foto: Pavel Kovář

Každý rok na konci dubna se Svatý Hostýn stává dějištěm jedinečného setkání – mezinárodní hasičská pouť na Svatém Hostýně. Této poutě se každoročně účastní hasiči z celého Česka i zahraničí. Jako každý rok se i 29. ročník pouti odehraje pod záštitou dobrovolných hasičů okresu Zlín, kteří tuto tradici udržují od samého začátku. Akce se koná 27. dubna 2024.

Reklama

Hasičská pouť na Svatém Hostýně

Při návštěvě mohou návštěvníci zažít jedinečný zážitek. Uvidí průvod stovek uniformovaných hasičů a auta desítek hasičských sborů, kteří se sjedou z různých koutů České republiky i ze zahraničí. Připojit se můžete také ke mši svaté, která se koná speciálně za hasiče. Kromě toho nabízí Svatý Hostýn další možnosti aktivit. Lze si zde udělat poklidnou procházku po křížové cestě nebo si vyjít na rozhlednu, odkud se vám naskytne výhled na okolní krajinu. Najdete zde také spoustu stánků s občerstvením, hračkami pro děti nebo se suvenýry.

Program poutě:

  • 8:00 – Zápis souborů na parkovišti pod schodištěm
  • 9:45 – Řazení průvodu
  • 10:15 – Mše svatá

Na akci nejde jen o české hasiče; od roku 1998 se pravidelně účastní i družební hasiči z Chorvatského Daruvaru. Svatý Hostýn navštěvují po dobu akce ale i další zahraniční hosté ze Slovenska, Polska, Německa a jiných míst Chorvatska. Tento mezinárodní rozměr ukazuje důležitost pouti, kde se hasiči z různých kultur a zemí setkávají a sdílejí své zkušenosti.

Jak se dostat na Svatý Hostýn

Cesta na Svatý Hostýn je velmi snadná. Pro ty, kteří dávají přednost veřejné dopravě, jsou k dispozici autobusové spoje z Bystřice pod Hostýnem, přičemž aktuální jízdní řády lze snadno najít online a plánovat tak cestu dopředu. Pro milovníky pěších výletů nabízí Svatý Hostýn také možnost příjemné asi dvouhodinové procházky z Bystřice pod Hostýnem. Cesta je přibližně 4 kilometry dlouhá a vede zalesněnou krajinou Hostýnských vrchů.

XXIX. Hasičská pouť na Svatém Hostýně: Historie

Začátek této výjimečné tradice sahá do roku 1994, kdy bratr Antonín Zaoral z Kašavy dovedl prvních 150 hasičů na Svatý Hostýn, aby společně poděkovali Panně Marii za uzdravení po těžkém úrazu nohy. Od této doby se účast na pouti výrazně rozrostla a dnes láká tisíce hasičů z více než 100 sborů, nesoucích historické prapory, sdílejících společný duch bratrství.

Reklama

V roce 2018 se akce zúčastnilo tisíce poutníků ze 121 registrovaných sborů, což svědčí o velké popularitě této události. Mši svatou pravidelně od roku 2002 celebroval Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, což zdůrazňuje duchovní rozměr této poutě.

Organizačně se na přípravě akce podílejí sbory dobrovolných hasičů okrsku Lukovské Podhradí s podporou Okresního sdružení hasičů Zlín. Finanční pomoc poskytuje Zlínský kraj a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, což ukazuje podporu na regionální i národní úrovni.

Reklama
Reklama

Zdroj: https://www.hostyn.cz/poute_hasici.html

Sdílet článek:
Reklama
Zavřít reklamu