Zimní otevřené sklepy a kopání písku pro Vídeň

Zimní otevřené sklepy a kopání písku pro Vídeň
Foto: www.znojmoregion.cz

Vinaři z Nového Šaldorfa otevírají pravidelně vždy třetí lednovou sobotu své sklepy pro veřejnost a ochutnávky zdejšího lahodného vína doplňují originální recesistickou soutěží v kopání písku. Ten se odtud v minulých staletích opravdu vyvážel do Vídně a díky své mimořádné kvalitě byl používán na omítky a štuky vídeňských paláců. Dobrovolníci si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak náročné bylo jeho podzemní dobývání, díky kterému ve zdejší oblasti vzniklo mnoho kopaných vinných sklepů. 

Reklama

Těšit se můžete nejen na zábavu a sportovní výkony, ale i na spoustu kvalitních místních vín, na horký svařák i na studené či teplé jídlo – vše, co tradičně patří k otevřeným sklepům. Na akci se letos platí vstupné 100 Kč a víno se nalévá pouze do skleniček s logem Šaldorfských sklepů. Ty se kupují v jednotlivých otevřených sklepech (také za 100 Kč) a můžete si je pak nechat jako originální suvenýr z akce.

Celodenní program každoročně uzavírala taneční swingová zábava v produkci hudebního festivalu JazzFest Znojmo. Ta se ale letos přesouvá do nedalekého znojemského Centra Louka. 

Soutěže pro kopáče i návštěvníky 

Soutěž v kopání písku je určena pro tříčlenné týmy, které musí na čas vykopat a vynést ze sklepa co největší množství písku. Dosavadní rekord je 425 kg za 15 minut! Družstva jsou rozdělena do dvou základních skupin – Mužská a smíšená družstva (M) a Ženská družstva (Ž). V každé skupině jsou pak vyhlašovány první tři nejúspěšnější týmy. Odměnou jsou vinařské ceny šaldorfských vinařů. 

Reklama

Soutěží se ale nejen v týmovém kopání písku, ale i v recesistických kostýmech a převlecích. Tato soutěž se týká jak “kopáčů”, tak nekopajících návštěvníků otevřených sklepů, jednotlivců i skupin. Podmínky jsou jednoduché: v době od 10 do 16 hodin se soutěžící musí objevit v kostýmu u soutěžního sklepa, kde ho zhodnotí tříčlenná porota (vedoucí soutěže v kopání, moderátor soutěže a zástupce vinařského spolku). Vyhlašování nejlepších 3 kostýmů se provede po ukončení soutěže v kopání písku při vyhlašování celkových výsledků a vítězů. Odměnou je karton šaldorfských vín. 

Modrý písek

Zkamenělé nánosy písku v Novém Šaldorfě a jeho okolí jsou pozůstatkem mořského dna, které se zde rozkládalo v období třetihor. Zdejší podloží je navíc prostoupeno vrstvami modrošedého jílu, díky kterému má na světle písek namodralou barvu. Dal tak název místní vinařské sklepní kolonii “Modré sklepy”. Jejich areál je přitom jedním z největších na Znojemsku – více než 180 vinařských staveb zabírá plochu cca 9 hektarů a tvoří sklepní náměstí dlouhé téměř 800 metrů. V jeho centru najdete historický kládový lis z 18. století, u kterého se celoročně odehrává řada (nejen) vinařských akcí.

https://saldorfske-sklepy.cz/nase-akce/zimni-otevrene-sklepy-a-kopani-pisku 

https://www.facebook.com/saldorfskesklepy 

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu