Vídeň na talíři aneb Kulinářské dědictví našich babiček

Návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě mají možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře Minoritského kláštera výstavu, která představí vídeňskou kuchyni a její vliv na tradiční vánoční pokrmy nejen v moravsko-rakouském příhraničí. 

Reklama
Snad téměř v každé moravské domácnosti uchovávají jako rodinný poklad kuchařské recepty, které si kdysi z Vídně přivezla praprababička či prababička. Vánoční cukroví, jako jsou zázvorky nebo vanilkové rohlíčky, smažený řízek či tažený jablkový závin se staly běžnou součástí našich jídelníčků, aniž bychom si uvědomovali, že většina z nich má původ v městské vídeňské kuchyni. A když se ve Vídni chlubí palačinkami, povidlovými taštičkami a ovocnými knedlíky, málokdo si připustí, že jsou tyto dobroty výsledkem kulturní výměny mezi metropolí staré monarchie a venkovským prostředím historických zemí Čech a Moravy.
Právě tento kulturní transfer mezi Čechami, Moravou a Vídní v oblasti stravování mezi lety 1750–1918 se stal cílem česko-rakouského projektu s názvem „Kulinářské dědictví/Kulinarisches Erbe ATCZ288-ATCZ kulinarisch“, který je spolufinancován v rámci programu INTERREG V-A Rakousko–Česká republika.

www.muzeumznojmo.cz 

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu