Světový den vody – Znojemská přehrada

Každoročně od roku 1992 připadá na 22. březen Světový den vody, kterým si připomínáme její význam pro život na této planetě. V tento den (anebo nejbližší víkend) zpřístupňují vodohospodáři významná vodní díla veřejnosti a zapojuje se i Povodí Moravy a Odry. V sobotu 25. března pořádá Den otevřených dveří na přehradách Bystřička, Slušovice, Koryčany, Brno, Znojmo, Slezská Harta, Kružberk a Šance. 

Reklama

Zájemci budou moct nahlédnout do vnitřních prostor přehradních hrází, třeba té Znojemské. Zaparkovat je možné na parkovišti před mostem pod hrází (u Muzea motorismu). Sraz účastníků bude za mostem u brány areálu Povodí Moravy. Prohlídky s průvodcem začínají vždy v celou hodinu od 9 do 14 hod.

Výstavba vodárenské nádrže Znojmo byla zahájena v roce 1962 a dílo bylo uvedeno do provozu v roce 1966. Jejím hlavním posláním je akumulace vody pro odběr skupinového vodovodu Znojmo, výroba elektrické energie v průtočné vodní elektrárně o instalovaném výkonu 1,4 MW, zajištění trvalého minimálního průtoku v řece Dyji a odběrů vody pro závlahovou soustavu Krhovice-Hevlín a týdenní vyrovnání nerovnoměrných průtoků v Dyji způsobených špičkovým provozem vodní elektrárny na vodním díle Vranov. Pro ochranu tohoto vodního zdroje byla v okolí nádrže vyhlášena ochranná pásma.

Další informace ZDE.

Reklama
Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu