Ryba v lidové tradici

Ryba v lidové tradici
Foto: www.znojmoregion.cz

Národopisná výstava v Minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě seznamuje veřejnost s využitím ryb v lidové kuchyni či v léčitelství, s užitnými i zvykoslovnými předměty ve tvaru ryb, ale také s motivy ryb a rybářství ve folklóru a náboženství.

Reklama

Výstava „Ryba v lidové tradici“ pochází z širokého repertoáru vydařených krátkodobých výstav Moravského zemského muzea. Zatímco si dnes rybu spojujeme především se Štědrým dnem, v některých etnografických regionech měla poměrně široké využití nejen ve stravě, ale odrazila se také v lidovém oděvu nebo lidovém umění. To je patrné především v jihočeském prostředí protkaném sítí četných rybníků a rybníčků. 

Kromě motivu ryby v lidovém umění nebo na perníkových i keramických formách na sváteční pečivo různého charakteru si na výstavě budete moct prohlédnout i dobové krojové součásti z jihu Čech nebo novodobé výrobky zručné krajkářky Ludmily Dominové z Hluboké nad Vltavou, využívající při práci také výšivku z rybích šupin. 

Výstava o rybě by samozřejmě nebyla kompletní bez rybářů a dobového rybářského náčiní, které dost možná některé mladé rybáře používající při svém často sportovním rybolovu výdobytky moderní techniky doslova vyvede z míry. 

www.muzeumznojmo.cz 

Reklama

www.facebook.com/muzeumznojmo 

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu