Přehrada 90 na Cornštejně

Přehrada 90 na Cornštejně
Foto: www.znojmoregion.cz

Nový palác na zřícenině hradu Cornštejn oživí během letošní turistické sezóny výstava k výročí 90 let Vranovské přehrady. Na téměř 60 fotografiích ukazuje vznik a historii přehrady jako krajinný a společenský fenomén. Celkem devět panelů zachycuje proměnu krajiny od původního nezatopeného údolí, přes momentky ze zaniklé / zatopené původní obce Bítov, stavbu přehradní hráze a nového Bítova, napouštění nádrže až ke snímkům dokumentujícím dodnes živý turistický a rekreační ruch na “Moravském Jadranu”. Snímky Vranovské přehrady jsou ve fotoarchivu Jihomoravského muzea ve Znojmě, které zříceninu hradu Cornštejn spravuje, bohatě zastoupeny, a to jak na fotografiích a pohlednicích, tak na negativech, diapozitivech a skleněných deskách. Dohromady tvoří průřez prakticky celými dějinami přehrady. Zvolené fotografie vystavené na Cornštejně jsou reprezentativním výběrem toho nejzajímavějšího nebo nejzásadnějšího z historie vodního díla. 

Reklama

Další letošní novinkou na zřícenině hradu Cornštejn, která potěší zejména rodiny s dětmi, je pátrací hra “Poklad vzteklého pána” na motivy hradní pověsti o zatopeném bítovském kostele. Je přístupná v rámci návštěvnické trasy v ceně běžného vstupného, má 5 zastavení a její součástí je i senzomotorický chodníček.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě se tak přidává k letošním oslavám 90 let Vodní nádrže Vranov, které nabídnou pestrý a bohatý program na Vranovsku a Bítovsku po celou sezónu, od května do října 2024.

https://www.muzeumznojmo.cz 

https://www.facebook.com/muzeumznojmo 

Reklama

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu