Nová sezóna na zřícenině hradu Cornštejn

Nová sezóna na zřícenině hradu Cornštejn
Foto: www.znojmoregion.cz

Brány zříceniny hradu Cornštejna nedaleko Bítova se letos otevřou první květnový víkend. V nadcházející sezóně si Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které zříceninu spravuje, připravilo několik novinek, které jistě zaujmou nejen milovníky historie, ale i rodiny s dětmi.

Reklama

V květnu bude zřícenina hradu otevřena nejen o víkendech, ale i ve státní svátek 8. května. Od 1. června do 29. září pak bude otevřeno denně od 9 do 17 hodin, a to včetně pondělí! Návštěvníci si mohou zříceninu hradu prohlédnout s průvodcem nebo individuálně vlastním tempem. Vstupenky na prohlídku s průvodcem je možno rezervovat z pohodlí domova, a to na konkrétní den i čas. Rezervační systém je umístěn na webových stránkách muzea www.muzeumznojmo.cz

Nový informační systém, který je zcela jistě největší novinkou, souvisí s novými poznatky a nedávným archeologickým průzkumem, který na zřícenině probíhal. Nové informační tabule navazují na stavebně-historický popis architektury hradu, který byl úplně poprvé uveřejněn v nové publikaci “Cornštejn: příběh hradu”. Graficky velmi zdařilá kniha vyšla na konci roku 2023 a návštěvníci a zájemci o Cornštejn si ji mohou zakoupit na pokladně zříceniny.

Na konci loňské sezóny byla sanována a nově vystavěna chybějící část hradební zdi na jihozápadní straně zříceniny mezi strážnicí a starým palácem, která byla v havarijním stavu. Celé nádvoří, které se po obnově mnohem více provzdušnilo a otevřelo do prostoru, si teď mohou návštěvníci více užít a podívat se na krásné výhledy do okolí z jiného místa hradu. Nově pak bylo v závěru roku 2023 realizováno také kovové zábradlí na vyhlídce starého paláce a v celé délce nad pokladnou.

Na návštěvníky čeká také nová fotografická panelová výstava k výročí 90 let Vranovské přehrady, umístěná v novém paláci, prezentující na téměř 60 fotografiích tento krajinný a společenský fenomén. Celkem devět panelů zachycuje proměnu krajiny od původního nezatopeného údolí, přes momentky ze zaniklé obce Bítov, stavbu přehradní zdi a nového Bítova, napouštění nádrže až ke snímkům dokumentujícím dodnes živý turistický a rekreační ruch na Moravském Jadranu.

Reklama

V rámci zahájení oslav 90. výročí Vranovské přehrady, které proběhnou poslední víkend v květnu na různých místech v okolí přehrady, mají na zříceninu hradu Cornštejna v sobotu 25. května 2024 děti do 15 let vstup zdarma. Program oslav, který organizuje destinační společnost ZnojmoRegion, z. s., probíhá celou sezónu od května do října, najdou návštěvníci přehledně a aktuálně na webu www.vranovskaprehrada90.cz.

Pro rodiny s dětmi navrhla muzejní pedagožka Monika Frecerová úplně novou dobrodružnou hru. V rámci individuální prohlídky se mohou rodiny s dětmi nechat vtáhnout do historie Cornštejna prostřednictvím pověsti O vzteklém pánu na Cornštejně a cornštejnském pokladu, který střeží velký černý pes. V několika zákoutích zříceniny hradu Cornštejna na ně čekají příběhové panely s úkoly. Pokud je všechny splní, zjistí, čím zahnat psa a získat poklad. 

Ani letos nebude chybět tradiční Léto na Cornštejně, kdy se v průběhu července a srpna na zřícenině hradu vystřídá několik skupin historického šermu s  šermířskými vystoupeními, které by neměly na žádném hradě chybět.

Pro milovníky řemesel a řemeslných výrobků jsme připravili na sobotu 20. července 2024 tradiční a návštěvníky oblíbený celodenní Jarmark s ukázkami řemesel. Můžete se podívat na práci uměleckého kováře, výrobu proutěného zboží nebo keramiky, ochutnáte středověké placky a kaše, domácí zavařeniny i sirupy a nakoupíte například přírodní kosmetiku, sýry, sušené dobroty nebo domácí chléb. Celý den si užijí také děti, pro které bude připraven bohatý program.

Reklama

Upozorňujeme, že parkování přímo pod zříceninou hradu Cornštejna není možné, proto doporučujeme zaparkovat automobil na odstavné ploše cca 500 metrů směrem na Lančov. Pěší cesta od parkoviště je nově označena žlutou turistickou značkou, která vás dovede až před bránu zříceniny.

Návštěva Cornštejna je ale také ideálním cílem i pro výlety na kolech. Pro tento případ je během sezóny posílena autobusová doprava umožňující přepravu kol cyklobusy v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK).

https://www.muzeumznojmo.cz 

https://www.facebook.com/muzeumznojmo 

Reklama

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu