Noc sv. Vavřince na vinici Peklo v Šatově

Noc sv. Vavřince na vinici Peklo v Šatově
Foto: www.znojmoregion.cz

Vinařská společnost Znovín Znojmo pro vás připravila večerní posezení u svého degustačního stánku na vinici Peklo v době tzv. Perseid – roj padajících hvězd (lidově označovaný jako Slzy sv. Vavřince), který jsou na našem území vždy dobře viditelný okolo poloviny srpna. Vinice Peklo za Šatovem nabízí krásný výhled na noční oblohu bez světelného smogu a je tedy ideálním místem pro pozorování hvězd a noční oblohy.

Reklama

Akce bude trvat od 19 do 23:30 hod. a vstup na ni je zdarma. Doporučujeme si vzít vlastní piknikovou deku na pohodlné sezení/ležení ve vinici. V degustačním stánku budete moct ochutnat znovínská vína z odrůdy Svatovavřinecké, případně zakoupit i další vína a drobné občerstvení.

První zmínka o padajících hvězdách pochází z poloviny 3. století našeho letopočtu. Objevily se v souvislosti s umučením svatého Vavřince, který odmítl vydat císaři bohatství církve po popravě papeže Sixta II. Tvrdil, že největší bohatství církve jsou chudí, nemocní a trpící lidé. Majetek rozdal a za to ho císař odsoudil k popravě. Byl upálen na železném roštu nad horkým uhlím. Několik dní po jeho popravě, 10. srpna 258, z noční oblohy padaly třpytivé hvězdy, a od té doby se jim lidově říká “Slzy svatého Vavřince” nebo “Vavřincovy slzy”. 

DOPRAVA: Připraven bude také svozový autobus, který bude jezdit zdarma. Vyjíždět bude z Mariánského náměstí ve Znojmě v 19.00, ve 20.00 a 21.00 hod. Zpět na Mariánské náměstí bude odjíždět od vinice Peklo ve 20.30, 21.30, 22.30 a 23.30 hod. Přijet můžete i autem (parkování bude zajištěno u Pěchotního srubu Zahrada v Šatově) nebo případně vlakem či linkovým autobusem. Vlak ze Znojma do Šatova odjíždí v 18.57 hod. z vlakového nádraží. Autobus ze Znojma do Šatova odjíždí v 19.10 hod. z autobusového nádraží, nástupiště č. 10, linka 818.

Akce se koná jen za příznivého počasí.

Reklama

https://www.znovin.cz/noc-svateho-vavrince-na-vinici-peklo-v-satove-10-8-2023 

https://www.facebook.com/events/573414714968733 

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu