Císařské návštěvy ve Znojmě (Hudební festival Znojmo 2023)

Císařské návštěvy ve Znojmě (Hudební festival Znojmo 2023)
Foto: www.znojmoregion.cz

Každý ročník mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo přináší také odbornou přednášku seznamující s významnou historickou hudební událostí či osobností. Letos Vás festival pozve do Starého zámku v Jevišovicích na přednášku PhDr. Ireny Veselé o opeře “Harmonie planet” od Antonia Caldary. Právě ta je totiž letošním hlavním magnetem festivalu, neboť se v obnovené premiéře odehraje ve Znojmě přesně po 300 letech.

Reklama

V expozicích Moravského zemského muzea na Starém zámku v Jevišovicích se zároveň nachází 2. největší sbírka starých hudebních nástrojů v České republice, a proto je umístění přednášky (i následujícího koncertu v kostele sv. Josefa na náměstí) do tohoto koutu znojemského regionu nasnadě. Přednáška je zdarma.

V listopadu 1723 se císař Karel VI. s manželkou Alžbětou Kristýnou a s dětmi (šestiletou Marií Terezií a pětiletou Marií Annou) vraceli do Vídně z Prahy, kde se dva měsíce předtím konala slavnostní korunovace císařského páru na českého krále a královnu. Karel VI. se tehdy rozhodl oslavit jmeniny své (tehdy opět těhotné) manželky ve Znojmě, a to gratulační hudební slavností, v níž otevřeně vyjádřil naději na příchod mužského potomka.

Úkolu vytvořit gratulační hudebně dramatické dílo La concordia de’pianeti (Harmonie planet) se zhostili císařský dvorní vicekapelník Antonio Caldara a císařský dvorní básník Pietro Pariati. Velkolepá oslava ve slavnostně osvětleném městě, během které z kašny proudilo na útraty města víno, se konala 19. listopadu 1723 a vyvrcholila provedením zmíněného díla na znojemském Horním náměstí pod širým nebem. Císařskou dvorní kapelu doplnili do počtu 144 hudebníci z okolních klášterů, produkci na vyzdobených triumfálních vozech za svitu pochodní nadšeně přihlíželo celé město. Dodejme, že poslední potomek Karla VI. se narodil v dubnu 1724 – a byla to opět dcera, Marie Amálie.

Pro zájemce bude možnost společné autobusové dopravy ze Znojma do Jevišovic – odjezd autobusu v 17:30 hod. od Městského divadla Znojmo.

Reklama

Předprodej vstupenek zde: www.hudbaznojmo.cz/program-vstupenky Více informací zde: www.hudbaznojmo.cz 

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu