Bitva u Znojma 1809

Bitva u Znojma 1809
Foto: www.znojmoregion.cz

Roku 1809 se u Znojma odehrála významná napoleonská bitva, ve které se rakouská armáda střetla s přesilou vojsk Francie a jejích spojenců. Nejhůře krvavou řež odnesly Dobšice, které téměř celé lehly popelem… Dnes zde tuto událost připomínají nejen pomníky, ale i rekonstrukce bitvy pořádaná vždy počátkem července. Program každoročně zahajuje večerní pietní akt na hřbitově Louka a v sobotu pak vojenské manévry, které vygradují vojenským střetem dějově podbarveným příběhem jednoho z vojáků. Dobovou atmosféru dokreslí vojenský tábor vedle Louckého kláštera na jižním předměstí Znojma. Odtud se armády v sobotu po 11. hod. pochodem přemístí do lesoparku u Dobšic, kde budou probíhat přípravy na bitvu a následně ve 14. hod. bitevní ukázka dlouhá cca 40 min. zakončená i malým střetem přímo v řece. Současně v sobotu probíhá “Dobšické dobývání sklípků” – vinařský program v dobšických vinných sklepech.

Reklama

Vojenskohistorická akce je vždy přehlídkou dobových uniforem i zbraní, a nechybí v ní koně, hořící ohně, ani výstřely z děl. Patří k TOP událostem Znojemska. Bitva však není vhodná pro malé děti a psi – zejména kvůli velmi vysoké hladině hluku! Plocha, na které proběhne rekonstrukce bitvy, také není zastíněná – berte na to ohled a připravte se předem na rozmary počasí i na červencové slunce…

Přístup na bitvu je možný jak pro pěší, tak pro auta, která budou řízeně naváděna na odstavnou parkovací plochu na zpevněné ploše vedle lesoparku (viz přiložená mapka). Vstup do prostoru bitevního střetu není zpoplatněn, ale je nutné respektovat pokyny organizátorů akce! 

https://www.facebook.com/events/1358422174858506 

http://www.acaballado.cz/detail/bitva-u-znojma-a-suchohrdel-1809 

Reklama

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu