Antonio Caldara HARMONIE PLANET – derniéra (Hudební festival Znojmo)

Antonio Caldara HARMONIE PLANET – derniéra (Hudební festival Znojmo)
Foto: www.znojmoregion.cz

Mezinárodní Hudební festival Znojmo přinese už podevatenácté do Znojma i jeho okolí mistrovskou hudbu domácích i zahraničních interpretů, jejichž koncerty tradičně doprovázejí kvalitní vína ze Znojemské vinařské podoblasti. Hlavním lákadlem je vždy světové barokní hudební dílo ve vlastní festivalové produkci v podání špičkových sólistů, orchestru a sboru Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka. Letos jím bude “Harmonie planet” Antonia Caldary.

Reklama

Toto jedinečné dílo složené roku 1723 přímo pro Znojmo napsal vídeňský dvorní vicekapelník Antonio Caldara na počest manželky císaře Karla VI. císařovny Alžběty Kristýny. Uznávaný autor byl považován za génia své doby. Autor zpracoval oblíbený barokní námět vycházející z filosofie harmonie sfér jako „divadelní skladbu pro hudbu“, jak žánr sám označil. V díle vystupuje sedm božstev jako symbol sedmi planet (Diana, Apollón, Venuše, Jupiter, Mars, Merkur a Saturn), která vzdávají hold panovnici.

Při obnovené světové premiéře po 300 letech ve Znojmě se těšte na dílo ve scénickém provedení a ve stylové interpretaci na dobové nástroje. Špičkový umělecký i produkční tým má za sebou několik cen Thálie. Hudební festival Znojmo představil ve vlastní produkci již 18 inscenací, převážně oratorií nebo oper, a v minulosti uvedl ve světové premiéře např. dílo G. F. Händela “Saul” (2019) nebo “Návrat Tobiáše” J. Haydna (2022). 

Účinkují: Adam Plachetka, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Krystian Adam, Hana Blažíková, Valer Sabadus, Carlos Mena a Czech Ensemble Baroque. Dirigent: Roman Válek, sbormistryně: Tereza Válková, režie: Tomáš Ondřej Pilař, kostýmní výtvarník: Ivana Ševčík Miklošková, světelný design: David Kachlíř, choreografie: Martin Šinták.

Dílo bude v Jízdárně Louckého kláštera provedeno jen v omezeném počtu představení:

Reklama
  • 20. 7. 2023 premiéra (Vinařství doprovázející koncert ochutnávkami vlastních vín: Stanislav Mádl – Váš vinař, Vinařství Piálek & Jäger, Vinařství Dobrovolný).
  • 22. 7. 2023 repríza (Vinařství doprovázející koncert ochutnávkami vlastních vín: Vinné sklepy Lechovice, Znovín Znojmo a Písařův sklep Vrbovec).
  • 23. 7. 2023 derniéra (Vinařství doprovázející koncert ochutnávkami vlastních vín: Vinařství WALDBERG, Vinařství HANZEL, Vinařství LAHOFER).

Hudební festival Znojmo letos rozeznívá hudbou královské město Znojmo i jeho okolí v termínu 14.–30. července 2023. Těšit se můžete na 17 dní hudby, vína a nádherného města Znojma. Na programu je více než 30 koncertů, představení a doprovodných kulturních akcí. V semknuté dramaturgii očekávejte mj. dva koncerty Pavla Šporcla, dlouholetého patrona festivalu, a další skvělé interprety nejen z oblasti klasické hudby. Nezapomene se ani na cimbálovou muziku, jazz a crossover programy a také na speciální festivalové gastroakce.

Předprodej vstupenek zde: www.hudbaznojmo.cz/program-vstupenky Více informací zde: www.hudbaznojmo.cz 

Reklama

Zdroj: www.znojmoregion.cz

Reklama
Zavřít reklamu