Noclehy na hradech a zámcích: Kde zažijete nevšední dovolenou?

Zámek Zbiroh
Foto: Marek Vidtman / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Možná ještě nejste rozhodnutí, kam se letos vydat na dovolenou. Třeba už máte termín a váháte, kam se vypravit. Rádi byste spali na nějakém neobvyklém místě? Chcete-li zůstat v Čechách, na Moravě nebo ve Slezsku, noclehy na hradech a zámcích jsou výbornou volbou. Podívejte se, které hrady a zámky vám tento skvělý zážitek umožní.

Reklama

Vžijete se do role zámeckých či hradních pánů

Budete se divit, noclehy na hradech a zámcích už nejsou u nás ničím neobvyklým. Můžete se tak cítit jako princové a princezny z významných šlechtických rodů nebo jako středověký rytíř a jeho vyvolená či hradní paní. Zvolíte si hrad či zámek podle svého gusta. Výčet míst, kde jsou noclehy na hradech a zámcích samozřejmostí, je překvapivě dlouhý a rozhodně si neděláme nárok na jeho úplnost. Raději si však nocleh předem rezervujte, abyste nebyli překvapení, že mají obsazeno.

Místo pro dobrodruhy

Noclehy na hradech a zámcích patří k velkým lákadlům, pokud nechcete, aby váš dovolenkový pobyt vypadal fádně. Apartmán k pronajmutí najdete na hradě Kost v Českém ráji. Dá se v něm i vařit a k relaxaci vám bude k dispozici zahrada uvnitř hradního areálu. Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří nabízí k noclehu rozsáhlé podkroví. Luxus tu ale rozhodně očekávat nemůžete, protože ubytování je společné. Pro dobrodruhy, kterým trocha nepohodlí nevadí, je to ale příjemná volba. Pokud nebudete mít vlastní lůžkoviny, půjčí vám je.

Noclehy na hradech a zámcích: Spěte jako císařové

Zbožňujete-li historii a rádi byste strávili pár dní v prostorách, kde usínali římští císařové Karel IV. nebo Rudolf II., vydejte se na zámek Zbiroh na Rokycansku. Tady si užijete luxus ve třech apartmánech opravdu jako dávná šlechta. Zámek Zbiroh je známý i tím, že zde působil malíř Alfons Mucha. Měl tu zázemí a maloval v těchto prostorách svoji Slovanskou epopej. Mimo jiné tu pořádají také dětské prohlídky. Můžete tedy vzít s sebou i svoje ratolesti.

Romantika téměř svatební

Romantickou idylku v soukromí ve dvou si můžete užít také v Domečku knížete Alexandra na zámečku Loučeň. Obývací pokoj má nádherný výhled do zámeckého parku. V ložnici najdete i postel s nebesy. Není to tedy ani špatný tip na svatební cestu. Nechcete-li se ale ženit nebo vdávat a postačí vám víkend, při kterém si plně vychutnáte svoji drahou polovičku, i to je jedna z možností. Svatební romantiku nebo prostě pohodu pro dva poskytne i zámek Lobeč.

Reklama

Historie dýchá na Jemništi i v Liblicích

Jedním z velmi obdivovaných zámků je barokní Jemniště. Označuje se jako architektonická perla Středních Čech a rozhodně právem. I tady můžete nocovat. Návštěvníkům se zde nabízejí na výběr hned tři apartmány s krásnými názvy, a to Rainer, František a Terezie. Závan historie vás čeká i ve středočeském zámečku Liblice v pokojích vybavených autentickým zámeckým nábytkem.

Noclehy na hradech a zámcích: Láká novorenesance i secese

Když se řekne zámek Červený Hrádek u Jirkova na severu Čech, ti dříve narození zbystří. Ano právě tady pronesl svůj slavný projev komunista Miloš Jakeš. Dnes ale zámek kromě této vzpomínky poutá i možností se zde ubytovat. Příjemný pobyt nabízí i novorenesanční zámek Třešť na Jihlavsku, kde v roce 2022 proběhla rekonstrukce. Kdo má rád pro změnu secesi a art deco, měl by pár nocí bydlet v zámku Nové Město nad Metují, obojího zde dostane štědrou porci.

Když dějiny ladí s modernou

Romantické kouzlo vás obklopí rovněž na zámku Hrubá Skála, který se nachází mezi hrady Valdštejn a Trosky. Kormě krásně zařízených pokojů vás určitě nadchne i dechberoucí vyhlídka do okolní krajiny. Poblíž Týna nad Vltavou narazíte zase na zámek Mitrowicz, který se řadí k těm menším. V pokojích můžete obdivovat krásně sladěný mix historických kusů nábytku doplněný o modernější prvky. Uvidíte, že to dohromady vypadá báječně.

Noclehy na hradech a zámcích: Vychutnáte si dokonalé soukromí

Další výčet zámků, které lákají na překrásné stylově vybavené pokoje zahrnuje například Zákupy, který sloužil jako letní sídlo rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani řada menších staveb, kde si užijete ještě více soukromí, například zámeček Jindřichovice v Pošumaví, nebo zámek Valeč u Podbořan či Klokočov na Vysočině.

Reklama

Středověké pevnosti otevírají brány

Někoho ale na romantiku plnou kudrlinek a květin moc neužije. Raději dá přednost troše adrenalinu a neobvyklým zážitkům. V takovém případě se stává výbornou volbou opravdový nefalšovaný středověký hrad. Středověk byl dobou, kdy vám skutečně tuhla v žilách krev. Jasně jste viděli, kdo je váš přítel, kdo naopak nepřítel a přijít o život jste mohli docela snadno, třeba rukou nějakého lapky cestou do hradu. To se vám dnes naštěstí už nestane, ale středověké hrady vám otevřou své brány.

A pokud vyhledáváte nadpřirozeno, vydejte se na hrad Svojanov, kde si užijete dobové pokoje a možná nějaké to strašidlo. A pokud chcete ještě více adrenalinu, hrad Hukvaldy nabízí nocování ve vašem vlastním vybavení – karimatka a spacák. Prožijete zde noc v historickém prostředí pod širým nebem, ve starém vězení nebo v dělové baště.

Pobavíte se jako knížata

O hradu Vildštejn ve Skalné na Chebsku jste možná ještě neslyšeli, ačkoliv patří k našim nejstarším – poprvé je zmiňován roku 1166. Ubytují vás v hradních pokojích a občerstvit se zde můžete v hodovně ve středověkém stylu. Opravdu autentický středověk můžete zažít v zámku a pivovaru Dětenice v Českém Ráji. I tady si pochutnáte na středověkých pokrmech a večer se ještě pobavíte úplně stejně jako dávné panstvo před mnoha staletími. Ruku na srdce, kdo zažil večer jako dávná přemyslovská knížata?

Reklama
Reklama

Zdroj: https://www.kost-hrad.cz/#ubytovani, https://hornihrad.cz/prestavba-podkrovi-hradu-finisujeme/, https://zbiroh.com/, https://www.zamekloucen.cz/, https://www.zamek-liblice.cz/cs/, a webové stránky dalších zámků a hradů ,

Reklama
Zavřít reklamu