Hrad Hukvaldy: Bohatá historie a malebné okolí hradu

Výhled z hradu Hukvaldy
Foto: Pavel Kovář

Pokud plánujete objevovat krásy Moravskoslezského kraje, musíte navštívit taky hrad Hukvaldy. Tento impozantní hrad, který se pyšní bohatou historií a malebným okolím, je jedním z největších hradů v České republice.

Reklama

Historie hradu Hukvaldy

Hrad Hukvaldy, založený ve 13. století, je jedním z největších hradů na Moravě. Byl vybudován k ochraně důležitých obchodních cest a jeho strategická poloha z něj učinila významné obranné místo. Původní majitelé, olomoučtí biskupové, zde sídlili až do 17. století. V průběhu staletí hrad prošel několika stavebními úpravami, přičemž byl postupně přeměněn z gotického hradu na renesanční a barokní pevnost. Bohužel, v roce 1762 hrad vyhořel a od té doby je v ruinách.

Co na hradě vidět

Návštěvníci hradu Hukvaldy mohou obdivovat rozlehlé hradní zříceniny, které zahrnují hradní věž, opevnění a nádvoří. Prohlídka hradu nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a přilehlou oboru. Dalším lákadlem je hradní kaple sv. Ondřeje, přestavěná v barokním stylu.

Hrad Hukvaldy se v turistickou sezónu stává i dějištěm mnoha kulturních akcí, které přitahují návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Jednou z oblíbených akcí je také “Noc na hradě Hukvaldy“.

Hukvaldská obora

Hrad je obklopen rozsáhlou oborou, která byla založena již v 16. století. Obora se rozprostírá na ploše 457 hektarů a je domovem mnoha druhů zvěře, včetně jelenů a daňků. Největší atrakcí je právě bílý daněk, který je symbolem této obory. Návštěvníci mohou prozkoumat oboru po značených turistických trasách a vychutnat si klid a krásu přírody.

Reklama

Hrad Hukvaldy: Otevírací doba

ObdobíOtevírací doba
duben, říjen9:00 – 16:00denně mimo pondělí
květen, září9:00 – 17:00denně mimo pondělí
červen, červenec, srpen9:00 – 18:00denně mimo pondělí

Jak se dostat na hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy se nachází asi 30 km od Ostravy, v blízkosti města Příbor. Parkoviště je k dispozici v obci Hukvaldy, odkud vede k hradu asi dvoukilometrová pěší stezka skrz Hukvaldskou oboru. Hrad je také dostupný veřejnou dopravou, s pravidelnými autobusovými spoji z okolních měst.

Reklama

Zdroj: www.ic-hukvaldy.cz/hrad-hukvaldy, www.hradhukvaldy.eu

Reklama
Zavřít reklamu