Hrad Svojanov: Místo, kde přenocujete jako dobové panstvo

Hrad Svojanov
Foto: Makak 60 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Hrad Svojanov vznikl roku 1224. Tehdy šlo o dvorec, který stál v místě dnešního hradu a jeho zakladatelem se stal Svěslav z Bořitova, královský purkrabí a komorník. Když poté roku 1265 založil český král Přemysl Otakar I. blízké město Polička, šlo už o hrad pyšnící se dodnes dochovanou břitovou věží.

Reklama

Hrad Svojanov sídlem zrádce

Po králově smrti se hrad Svojanov stal majetkem jeho vdovy, Kunhuty Uherské, která ho odkázala svému milenci a následně i manželovi Závišovi z Falkenštejna. Nechvalně známý muž s pověstí zrádce zde následně i pobýval. Hrad se stal hradem strážním. Jeho úkolem bylo zabezpečit ochranu obchodníkům putujícím po tzv. Trstenické stezce, která spojuje Litomyšl a Brno.

Král porušil otcovo nařízení

Význam hradu podtrhl i český král a římský císař Karel IV. Svojanov zařadil na seznam hradů, které by nikdy neměly být zastaveny nebo prodány. Už jeho syn Zikmund ale toto nařízení porušil a na hradě se později vystřídali různí majitelé. Někteří se do dějin hradu zapsali různými úpravami vnější podoby i interiérů. Nejzásadnější změnou se stala empírová přestavba provedená po požáru v roce 1842.

Neobvyklé spojení stavebních slohů

Pokud se na hrad Svojanov vydáte, rozhodně neprohloupíte. Čeká vás klikatá cesta autem do kopce. Když se ale před vámi najednou zjeví hrad. Je originální mimo jiné i tím, že zde došlo ke spojení dvou zdánlivě nespojitelných stavebních slohů, a to gotiky a empíru. Z pohledu na majestátní stavbu budete nadšení. K dispozici je i parkoviště pro návštěvníky přímo u hradu.

Zažijete netradiční nocleh

V empírové budově hradu bydleli do roku 1910 úředníci pracující pro správu zdejšího panství. Když tehdy koupilo hrad město Polička, pochopitelně se museli odstěhovat. Atmosféra, panující v jejich bytech, ale přetrvala do dnešních dnů. Jak je to možné? Z prostor jejich bytů se stal hradní penzion, kde můžete přenocovat. Musíte si ale pokoj předem zarezervovat. Co vás v penzionu čeká?

Reklama

Hrad Svojanov nabízí romantickou atmosféru

Můžete se těšit na pokoje zařízené autentickým dobovým nábytkem z masivního dřeva. Jednotlivé kusy pocházejí z přelomu 19. a 20. století. Opravdu zažily dobu, kdy se zde ještě pohybovali poslední panští úředníci. Nechte se tedy okouzlit jejich specifickou atmosférou. Užijte si spaní v mohutné posteli nebo usedněte na židli u majestátního stolu. Zkrátka si užijte pobyt se vším všudy.  

Můžete potkat ducha

Nadchne vás i výhled z oken do zeleně okolních lesů, které obklopují hrad. V noci můžete nasát atmosféru hradu a třeba se i setkat s nějakým duchem, kterých prý na hradě řádí docela dost. Hezky o tom vypráví knížka Tajemný hrad Svojanov autora Bohuslava Březovského. Hrad s oblibou navštěvují různí lovci duchů. Strašit tu má například dívenka Kateřina, dcera majitelů hradu. Kruťas pan Hamrlík zde zase údajně jezdí na ohnivé svini. Jeho řádění v knize působivě líčí právě Březovský. Zkrátka ubytování v pokojích na hradě rozhodně slibuje zajímavý a naprosto ojedinělý zážitek.

Na hrad Svojanov přijíždějí i hosté z ciziny

Podle PR manažerky hradu Květy Korbářové si pobyt na hradě v době před covidem každý rok užilo asi 1600 hostů. Pak samozřejmě kvůli pandemii hosté ubyli. V roce 2022 jich bylo asi 700, vloni 900. Převládají samozřejmě Češi, ale objevují se i cizinci. Ti na hrad jezdí nejenom z Evropy, konkrétně z Rakouska, Holandska, Řecka, Maďarska, ale dokonce i z Kanady a USA.

Lidé si pochvalují klid

Ubytovaní jsou různých věkových kategorií, od mladých rodin s dětmi, přes lidi středního věku i seniory. Podle Květy Korbářové nejvíce převládají páry. Spousta hostů přijede na základě dárkového poukazu, dostanou ubytování na hradě jako dárek. Nejčastěji na hradě stráví jednu či dvě noci, ovšem objevují se i tací, kteří si zde užijí celý týden vytouženého klidu – ten si velmi pochvalují.

Reklama

Na hradě Svojanov se nudit nebudete

Většinou převládá naprostá spokojenost hostů, nebo se objeví drobnost typu, že vržou postele. Vybavení pokojů je dobové, takže žádné manželské postele a letiště. Dobrodružné ubytování ve stylově zařízených, téměř zámeckých pokojích ale zkrátka návštěvníky velmi láká. Spousta lidí se také opakovaně vrací. Zažili tady pohodu. Některé páry měly třeba přímo na hradě svatbu. Chcete-li letos v létě zažít nocleh s nádechem historie a někam se zašít před civilizací, potom je hrad Svojanov přímo stvořenou destinací pro vaši návštěvu. Nudit se tu určitě nebudete.

Oslava 800 let od založení

Určitě vás také trknul rok v úvodu, tedy 1224. Ano, letos hrad slaví 800 let od svého vzniku a s tím je spojena i řada zajímavých akcí. Skvělé bude, pokud si do svého kalendáře zapíšete dvě data, a to 29. a 30. červen 2024. V tyto dny se totiž na hradě koná možná nejvýznamnější akce letošního roku, a to Královské slavnosti – oslava 800 let hradu. Pokud ale tento termín nestihnete, nevadí. Až do prosince tu mají zajímavé programy každý měsíc, nejvíc jich bude pochopitelně v době prázdnin během července a srpna. Těšit se tak můžete třeba na ochutnávku dobové kuchyně, dobývání hradu nebo noční prohlídky hradu. Určitě si vyberete správnou akci podle svých zájmů a hezky si ji užijete.

Reklama

Zdroj: http://www.svojanov.cz/, https://www.hrady.cz/hrad-svojanov-svitavy/texty?tid=41476

Reklama
Zavřít reklamu