Zimní kouzlo na zámcích: Kam se vydat?

Zámek Brandýs nad Labem
Foto: Zdeněk Fiedler / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Většina turistických památek u nás svoje brány zavřela, ale přesto se i teď můžete vydat po stopách historie. Představíme vám pět architektonických perel, které můžete obdivovat i pod sněhem. Na který zámek se můžete vydat bez obav, že je zavřený?  

Reklama

Kde se zamilovala budoucí panovnice?

O víkendech se až do března můžete mezi 10:00 a 16:00 hodinou podívat na zámek v Brandýse nad Labem. Nejprve zde býval gotický hrad, který se v roce 1547 dostal do majetku české královské komory a stal se letním loveckým sídlem našich vladařů. Zavítali sem všichni habsburští císaři počínaje Ferdinandem I., což je o důvod více, abyste se sem vypravili, pokud zámek neznáte. Právě za Ferdinandovy vlády dostal hrad renesanční háv včetně nádherné sgrafitové výzdoby. Panovníci měli Brandýs v oblibě, o čemž svědčí třeba skutečnost, že se Karel VI. neváhal sem vydat i s celým svým dvorem. Jeho Marie Terezie se zde seznámila se svým budoucím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským a zamilovala se na celý život.

Zámek, kterým kráčely dějiny

Císař František I. se tu usadil za napoleonských válek a jednal zde s ruským carem Alexandrem I. a pruským králem Fridrichem Vilémem III. krátce před bitvou u Lipska, kde porazili Napoleona I. Bonaparta, takže zámkem opravdu kráčely dějiny. Navíc 6. prosince 2024 se sem můžete vydat s dětmi, protože tu bude Mikuláš a vaši potomci mohou absolvovat pekelné hry i andělskou stezku. O den později se zde konají adventní trhy a zajímavý program na vás čeká i v dalších prosincových dnech.

Dvě významné kněžny Ludmily

Zámek Mělník se původně jmenoval Pšov podle slovanského kmene Pšovanů. Kosmova Kronika česká říká, že právě tady poslední kníže Pšovanů Slavibor provdal svoji dceru Ludmilu za přemyslovského knížete Bořivoje. S Mělníkem je úzce spjata i další Ludmila v české historii, a to přemyslovská kněžna Ludmila, později zavražděná babička svatého Václava. Václav tu prý zasadil vinnou révu. Mělník se stal věnným městem a sídlily zde některé české královny. Jako první Eliška Pomořanská, vdova po Karlovi IV. Ostatně to byl právě on, kdo Mělník prohlásil věnným městem.

Díky sňatku zámek změnil majitele

Od roku 1579 držel Mělník jako léno císaře Rudolfa II. Jiří Popel z Lobkowicz. Zpustlý zámek po třicetileté válce získal v roce 1646 jako zástavu Heřman Černín z Chudenic. Když se v roce 1753 poslední dědička zámku z rodu Černínů Marie Ludmila provdala za Augusta Antonína Josefa (Eusebia) Lobkowicze, Mělník se dostal do vlastnictví rodu Lobkowiczů, která ho s přestávkou mezi lety 1948-1992 vlastní dodnes. Do zámku Mělník se můžete podívat od středy do pátku v časech 09:00 – 17:00 hodin a o víkendech v době 09:00 – 18:00 hodin.

Reklama

Sídlo loupeživého rytíře

Kdybyste pátrali proti proudu času po prvních zprávách o prvních zprávách o zámku Slatiňany, dostali byste se až do roku 1371, kdy je zde na tvrzi zmiňován Zbyněk ze Slatiňan. Vývoj tu byl velmi pestrý, včetně toho, že zde sídlil loupeživý rytíř Václav Šárovec ze Šárova. K zásadní změně, kdy se tvrz stala zámkem došlo po roce 1575, kdy se majitelem stal Bohuslav Mazanec z Frymburka. Ovšem jeho vize opulentního čtyřkřídlého sídla, kterou měl realizovat sám císařský stavitel Ulrico Aostallis de Sala, zůstala nenaplněná kvůli nedostatku peněz a střídání majitelů po jeho smrti. V roce 1732 Slatiňany v dražbě koupil hrabě František Josef Schönfeld. Jeho jediná dcera Marie Kateřina se v roce 1746 provdala za Jana Adama z Auerspergu a Slatiňany tak spadly do majetku rodu Auerspergů.

Zámek věnovaný koním

Když poslední Auersperg Ferdinand v roce 1942 zemřel bezdětný, získal zámek syn jeho sestry Josef Karel Trauttmansdorff. Tomu bylo sídlo na základě Benešových dekretů zkonfiskováno a rodině se nevrátilo ani po dlouhotrvajícím restitučním sporu. V roce 1947 zde bylo vytvořeno Státní hipologické muzeum, které si veřejnost mohla prohlédnout od 1. října 1950. Na zámek Slatiňany, který prodělal v letech 2017-2020 rozsáhlou rekonstrukci, se můžete podívat od pátku do neděle až do 5. ledna 2025 na Vánoční prohlídky, které probíhají od 9:45 do 15.00 hodin. Poté bude od 9. ledna do 31. března 2025 přístupná Zimní trasa zahrnující hostinské pokoje nacházející se v přízemí a také zázemí historické kuchyně.

Ničivá síla požáru

Až do 14. století byste se museli vrátit, kdybyste se chtěli něco dozvědět o zámku Valeč, který se nachází na Karlovarskou. Tehdy jde o statek, poprvé zmiňovaný v roce 1358. Zprávy, jež jsou k dispozici, o této budově mluví jako o zámku poprvé roku 1526. Následně byl v průběhu 18. století barokně přestavěn. I v tomto případě byl zámecký objekt po skončení 2. světové války znárodněn s ohledem na platnost Benešových dekretů. Poté roku 1976 Valeč poničil rozsáhlý požár.

Lapidárium soch slavného umělce

Naštěstí byl zámek rekonstruován a vy se z jeho návštěvy můžete těšit i během zimy. Lákadlem je zde zejména lapidárium soch slavného barokního tvůrce Matyáše Bernarda Brauna. Až do 22. prosince 2024 se do něj můžete podívat vždy od pátku do neděle. V pátek a sobotu od 11:00 do 23:00 hodin, v neděli od 11:00 do 18:00 hodin. Uvidíte kombinovaný návštěvnický okruh. Jde o prohlídku bez průvodce. Svým vlastním tempem procházíte zámek. Lapidárium se nalézá v objektu bývalé kovárny.

Reklama

Zámek Žďár jako duchovní centrum

Na hranicích Čech a Moravy, v lůně překrásného pohoří zvaného Vysočina leží zámek Žďár nad Sázavou. Rodina Bočka ze Zbraslavi zde v roce 1252 založila klášter, o který pečovali cisterciáčtí mniši. Cisterciáčtí mniši tu v nehostinných lesích postupně budovali velice důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum, které dodnes budí obdiv. Klášter byl ale zrušen v roce 1784. Poté klášter sloužil jako zámek. Jeho majitelem se roku 1826 stal nejvyšší maršálek Království českého hrabě Josef Vratislav z Mitrovic, vlastnila ho také hrabata z Clam-Gallasu a posledními majiteli se stala chlumecká linie hrabat Kinských, která sídlo s panstvím zdědila.

Pocta architektu Santinimu

V roce 1992 zámek v restituci získal zpátky Radslav Kinský. Ponořte se do bohaté téměř 800 let trvající historie kláštera a zámku. Chcete-li se vydat na Prohlídku tam a zpátky klášterem a zámkem, můžete od prosince do března ve všední dny po objednání předem (min. 5 osob) nebo v sobotu, neděli a svátek vždy v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Co všechno si projdete? Pivovarské nádvoří a mlýn, Středověké sádky – jedny z nejstarších stále funkčních sádek v Evropě, I. nádvoří s Mariánským sloupem, Santiniho samonosné schodiště, Staré opatství s autentickým pohledem do rozestavěné budovatelské přestavby, Prelaturu – barokní opatství postavené dle návrhů J. B. Santiniho a Zámecký kabinet zaměřený na nedávnou historii zámku. Z toho jasně vyplývá, že expozice je mimo jiné poctou architektovi Janu Blažeji Santinimu, který je autorem barokní úpravy celého areálu.

Reklama

Zdroj: https://www.brandyszamek.cz/, https://lobkowicz-melnik.cz/, https://www.zamek-slatinany.cz/, https://www.zamek-valec.cz/, https://zamekzdar.cz/,

Reklama
Zavřít reklamu