Zámek plný LEGO světa: Unikátní výstava v Holešově nadchne děti i dospělé

Děti hrající si s legem. Ilustrační foto.
Foto: Freepik

Máte rádi LEGO? Právě na zámku v Holešově začíná 25. března 2024 výstava s názvem FENOMÉN LEGO®, která představí kouzelný svět této oblíbené stavebnice. Pojďme do něj společně nahlédnout a připomenout si stručně zajímavou historii lega.

Reklama

Vytváří miniaturní nábytek

Za legem stojí dánský truhlář Ole Kirk Christiansen z Billundu. Jeho synové mu v roce 1924 nešťastnou náhodou zapálili dílnu. Pak přišla hospodářská krize a o jeho práci přestal být zájem. Vyráběl také miniatury svých děl, tedy nábytku, a to kvůli tomu, aby jeho zákazníci viděli, jak bude výrobek určený pro ně nakonec vypadat. Odtud byl už jenom malý krůček k dřevěným hračkám. Do těch se pustil v roce 1932.

Firma má jméno lego

O dva roky později dokonce firmu pojmenoval LEGO, což je zkrátka složená ze dvou dánských slov Le a Go, což znamená Hraj si dobře. Ovšem nebylo to jednoduché. Peněz nebylo nazbyt a lidé mu proto často platiti tím, co vypěstovali na poli, nebo třeba masem z poraženého prasete. Ovšem svojí vize výroby hraček se navzdory nelehké situaci nevzdal. Když se v roce 1947 setkal s hračkou zvanou Kiddicraft, dřevěnými stavebnicovými kostkami (patent Brita Hilaryho Fischera Page), které zapadaly do sebe, pochopil její potenciál.

Konečně se lego začíná kupovat

Společně se synem Gofredem se pustil do pokusů a v roce 1949 u nich přišla na svět první kostka lega. Vyrobená z acetátu celulózy. Už tehdy měla kruhové výstupky a ze spodu hranatý otvor, aby do sebe díly zapadaly. Nějaký ten rok ale trvalo, než lidé plastovým kostkám přišli na chuť. Nakonec se tak stalo hlavně po roce 1958, kdy se lego začalo hojně kupovat. Dostalo se na výsluní popularity a neopustilo ho dodnes.

Pestrý lego svět v Holešově

Prakticky každý z nás si v dětství s nějakou tou sadou lega hrál. Vydejte se proto zpátky do dětství a připomeňte si ty doby na výstavě v zámku Holešov. Uvidíte toho spoustu. Například tematické modely, fanoušky železnice a nejenom je potěší unikátní diorama městečka s pohyblivým vlakem. Nebudou chybět filmové a historické scény, pro malé i velké kluky stavební stroje i skulptury, vikingské lodě s draky. Dívky zase ocení pohádkové hrady s elfy a mnohem více.

Reklama

Něco pro děti aneb lego hrátky

Děti budou určitě nadšené z herního koutku se stavebnicemi Lego® Classic, Duplo® a Bionicle, kde si mohou z lega rovnou něco vytvořit. Na místě si můžete vybrané stavebnice také koupit. V březnu a dubnu bude otevřeno od úterý do neděle od 13:00 do 17:00 hodin, o víkendech od 9:00 do 17:00 hodin. V květnu a červnu každý den od 9:00 do 17:00 hodin, kromě pondělí, přitom 21. června 2025 je výstava i s hernou přístupná jenom účastníkům holešovské regaty a v tento den také skončí.

Další tipy, kde u nás najít lego

Pokud ve vás hravost nevymizela a chcete se podívat na další výstavy hraček u nás, nabízíme hned několik zajímavých tipů. Lego a jeho svět můžete obdivovat i jinde než v Holešově. V Museu of Bricks ve Špindlerově mlýně najdete více než 1000 modelů poskládaných z kostiček této stavebnice. V Muzeu Lega Tábor vám pro změnu vezme dech model Sochy Svobody, Eiffelovky nebo indického Tádž Mahalu z lega.

Přijďte se podívat na panenky

Největší sbírkou historických hraček se pyšní muzeum v zámku Benátky nad Jizerou, kde najdete exponáty z období let 1860-1945. V Troskovicích nedaleko hradu Trosky najdete muzeum panenek a medvídků. Dalším skvělým tipem na výlet je Svět panenek a kostiček na zámku ve Zruči nad Sázavou. Stavebnice, historické panenky a cínové vojáčky najdete také v Muzeu v Rychnově nad Kněžnou. V Litomyšli na Zámeckém návrší se nalézá rovněž Muzeum domečků, panenek a hraček. Panenky uvidíte také v Ratajích nad Sázavou, a kromě nich i kočárky a dobové oblečky i řadu jiných hraček. Hamiro panenky se skrývají v Muzeu panenek v Plzni.

Autíčka a vlaky pro kluky

Kluci uvítají spíše autíčka. Na modely angličáků z let 1955-1985 se dá zajít podívat do expozice v obci Rokytno na Pardubicku. V Praze narazíte zase na Muzeum šlapacích autíček – Pedal Planet Praha. Muzeum autíček je i na zámku Příseka. Pánskou část návštěvníků expozic nadchne také Muzeum technických hraček ve Velvarech, kde je expozice mechanických plechových hraček z let 1840-1960. A ve Velvarech ještě zůstaneme, protože zde narazíte i na Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920-1960.

Reklama

Holky nadchnou kočárky

Na hračky našich rodičů a prarodičů se zase soustředilo muzeum v Jablonci nad Nisou. Pocházejí hlavně z doby let 1940-1989, objevují se ale i některé starší. Do Vily Schowanek v Jiřetíně pod Bukovou se můžete pro změnu podívat na historii dřevěných hraček. Holky zaujme Muzeum kočárků v Bludově, nejstarší pochází z roku 1880. Kočárky ukazuje rovněž Muzeum Staré krásnosti Chorušice.

Výprava za českými hračkami

Kde jinde udělat závěrečnou tečku za výčtem zajímavých a hravých muzeí než v Praze. Národní muzeum hraček, které sídlí v Praze na Hradčanech v Jiřské ulici, má otevřeno každý den od 9:00 do 18:00 hodin. Zaměřeno je na české hračky a najdete zde pestrou kolekci od historických dřevěných hraček až po současné stavebnice a hry. Jeho bohatství si ještě více užijete na tematických prohlídkách, které si můžete objednat. Jak vidíte, hraček je u nás k vidění více než dost. Proto neváhejte a vezměte s sebou potomky a vypravte se za nimi. Ani náš seznam hravých muzeí ale pochopitelně není úplný, možná víte i o dalších.

Reklama

Zdroj: https://www.holesov.info/novinky/189-fenomen-lego-r-, https://www.holesov.info/akce/711-fenomen-lego, https://www.facebook.com/events/1364693244955779/1364693394955764/, https://epochaplus.cz/leg-godt-nejslavnejsi-hracka-slavi-kulate-vyroci/, https://epochaplus.cz/dejiny-slavne-stavebnice-proc-nebyl-na-trhu-o-lego-zajem/, https://museumhracek.cz/

Reklama
Zavřít reklamu