Zámek Buchlovice: Perla Slovácka

Zámecký park Buchlovice
Foto: Eva Sklenářová

Na jihovýchodní Moravě v kouzelném regionu moravské Slovácko se nachází městys Buchlovice, který je známý především díky zámku, který zde byl vybudován v 17. století. Je nejen architektonickým skvostem, ale v minulosti měl díky šlechtickým rodům, které zde žily, velký význam ekonomický, sociální i kulturní. Zámek Buchlovice patří k nejvýznamnějším stavbám v Evropě postavených ve stylu pozdního baroka, jeho zakladatel Jan Dětřich z Petřvaldu byl inspirován stylem italských venkovských vil, ale i francouzskou architekturou. V současné době patří zámek Buchlovice k nejnavštěvovanějším zámkům u nás.

Zámecký komplex tvoří 2 objekty –  hlavní budova, ve které pobývala šlechta, se nazývá dolní zámek. Na opačné straně se nachází tzv. horní zámek, který sloužil služebnictvu, který se nazývá pavilon Flóra.

Zámek Buchlovice historie

Začátkem 18. století přešel zámek do rukou hrabat Leopolda a Bedřicha Berchtoldů, kteří patřili mezi přední osobnosti pozdního osvícenství. Jejich vzdělání a humanitární činnost měly velký vliv na rozvoj celého panství. Ze svých cest přiváželi unikátní a cenné předměty, které dnes mohou obdivovat návštěvníci zámku.

Současnost

V současnosti láká zámek desetitisíce návštěvníků každý rok svým dobovým mobiliářem, sbírkami obrazů a dalšími unikátními předměty. Prohlédnout si zde můžete honosně zařízené místnosti, jako jsou ložnice, pracovny, jídelna s domácí kaplí, stříbrný salon hraběnky Eleonory nebo Paví salonek. Své kouzlo zámek Buchlovice nezapře ani ve světě filmu. Toto místo totiž posloužilo jako kulisa pro četné domácí i zahraniční filmy, včetně pohádky Čertova nevěsta.

Zámecký park

K zámku patří také rozlehlý park s přilehlou zahradou, který je evropským unikátem díky své sbírce historické zeleně. Celková kompozice je charakteristická malebným střídáním prosluněných lučních partií a stinných porostů, oživených vzácnými dřevinami uspořádanými do skupin nebo jako solitéry. Nádherné jsou také skupiny rododendronů, azalek a vzácné dřeviny jako liliovník tulipánokvětý či pavlownie plstnatá. Park je propojený s okolní krajinou důmyslnými průhledy na hrad Buchlov a kapli svaté Barbory, tvořící jeden harmonický celek. Vzácná je i sbírka fuchsií v zámecké zahradě, většinu exemplářů si zde můžete zakoupit.

Buchlovický zámek a přilehlý park se zahradou se dochoval jako příkladná ukázka celkového barokního díla. Je to místo, na jehož podobě se podílely všechny obory výtvarné kultury – architektura, sochařství, malířství, umělecké řemeslo, zahradní a vodní umění. Uchování této památky je tak závazkem pro budoucí generace, jako příklad barokního dědictví.

Reklama

Zdroj: Zámek Buchlovice

Sdílet článek:
Reklama