Za zelení a romantikou do Zruče nad Sázavou

Foto: JirkaSv / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Kromě krásné přírody a pohodové, pro milovníky velkoměstského ruchu možná trochu ospalé atmosféry, ve Zruči nad Sázavou odhalíte i příjemný závan historie. Na tu narazíte hlavně ve zručském zámku, který se majestátně tyčí nad řekou Sázavou.

Reklama

Zámek patřil staviteli železnic

Zámek je obklopený hezky upraveným parkem lákajícím k posezení a zastavení se v každodenním shonu. Původně byl středověkým hradem ve vlastnictví známého rodu Kolowratů. Posledními majiteli byla rodina známého stavitele železnic Schebka. Jak tenkrát Schebkovi žili, o tom se můžete podrobně přesvědčit v průběhu Malého nebo Velkého prohlídkového zámeckého okruhu, který představuje jejich každodennost. Středověk na vás doslova dýchne v Kolowratské věži. Nudit se na zámku nebudou ani děti, protože se tu konají pravidelné prohlídky s komornou Agátou nebo komorníkem Augustýnem, kteří malým nezbedům názorně ukážou, jak se kdysi na zámku žilo.  

Z Baťova města zbyl zlomek

Děti také určitě doslova pohltí zámecká výstava Svět kostiček a panenek. A ruku na srdce, i my, dospěláci v téhle expozici zjihneme a připomeneme si vlastní dětství. Pokud vám teď problesklo hlavou, že Zruč má cosi společného s botami a Tomášem Baťou, máte skvělý postřeh. V zámeckém podkroví si můžete prohlédnout expozici Od verpánku k Baťovi, která připomíná dějiny zručského obuvnictví. Boty se tu stále vyrábějí, i když z projektu Zruče jako velkého centra výroby bot, které mělo podle plánů zahrnovat i letiště, zbyl jenom zlomek. Najdete ho v Nové Zruči kolem Náměstí míru. Velkoryse postavený prostor zahrnuje na pár stovkách čtverečních metrů všechnu občanskou vybavenost – obchody, poštu, lékařské středisko. Tím se zase tolik měst chlubit nemůže. Škoda, že se vše nepodařilo rozvinout ještě dále, ale zase by tu dnes nepanoval takový poklid. Mimochodem náměstí vévodí Hotel Zruč, kde se natáčel slavný film Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky.

Po vodě i na kole

Nesmíme zapomenou ani na to, že Zruč je zejména v létě rájem vodáků. Barevné kajaky a kánoe brázdí řeku a když si sednete na lavičku na břehu Sázavy, je to hezká podívaná a s rozjařenými vodáky se můžete také pozdravit.  Zámecká expozice Příběh řeky Sázavy vám přiblíží tenhle romantický a významný tok a ve Vodáckém muzeu ve Zručském dvoře, který se zámkem sousedí, můžete obdivovat lodě a loďky všemožného druhu. Pokud vám tolik zážitků ještě nestačilo, podél železniční trati vede cyklostezka. Můžete se po ní vydat, ať už budete pěší nebo pojízdní a oblažit se nádherným pohledem na plynoucí řeku a do všech možných odstínů přírodní zelené.

Vychutnejte si kouzlo řeky

Zbývá ještě dodat, jak se do Zruče nad Sázavou dostat. Nejrychlejší je to z autobusového nádraží Praha-Roztyly autobusem číslo 402, který pokračuje dále na Čáslav. Trvá to hodinu a 11 minut. Pokud máte více času, můžete jet vlakem z pražského hlavního nádraží do Čerčan a tam přesednout na Posázavský Pacifik. Je to o poznání delší a časově mnohem náročnější, ale zároveň si budete moci mnohem lépe než z dálnice vychutnat nádherné pohledy z okna vlaku na řeku a užít si její kouzlo každým coulem. Pochopíte, proč tyhle končiny odjakživa lákaly trampy. Pokud budete chtít ve Zruči strávit více času než jediný den (a stojí to zato, litovat určitě nebudete), můžete se ubytovat v už zmiňovaném Hotelu Zruč nebo v Penzionu Pod zámkem.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.zamek-zruc.cz/, vlastní zkušenosti autorky

Reklama
Zavřít reklamu